Fot.Pixabay

Kryptowaluty zyskały na popularności dzięki kilku czynnikom, których nie możemy pominąć. Mimo wszystko jednymi z najważniejszych są prywatność i bezpieczeństwo. Dzięki niektórym kryptowalutom możemy być dosłownie anonimowi w sieci, pomimo dokonywania transakcji. Ukrywanie tożsamości i poszczególnych transakcji nie zawsze jest zaletą. Pomimo tego negatywne wydźwięku bardzo często jako użytkownicy kryptowalut poszukujemy alternatyw dla bitcoina. Wszystko z uwagi na jego wątpliwą anonimowość związaną z jawnym systemem w blockchainie. Dziś przyjrzymy się niektórym z popularnych altcoinów, które powstały po to, aby zapewnić nam anonimowość. Altcoiny, w które producenci wbudowali funkcje zapewniające prywatność zazwyczaj ulepszone o dodatkowe protokoły bezpieczeństwa. Wielu z nich brakuje nawet w bitcoinie. Zatem jakie waluty i w jaki sposób zabezpieczają nas przed wścibskim okiem innych użytkowników blockchaina?

Monero znany na rynku jako XMR

Popularność monero zdobywa coraz wyższe szczyty za sprawą jego systemu, który dba o naszą anonimowość. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że transakcje w blokach kryptowaluty monero są niezwykle trudne do wyśledzenia. Używają one podpisów zwanych pierścieniowymi. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi ukrywanie adresów w blokach monero. W praktyce nikt nie wie, którą transakcję przypisać do danego portfela. Dzięki temu jesteśmy znacznie mniej podatni na śledzenie. Dodatkowym atutem systemu zabezpieczającego monero jest także to, że ukryte zostają kwoty powiązane z danymi transakcjami. Co więcej, tokeny monero nie mają swoich indywidualnych kodów, które znamy z systemu bitcoina i ethereum. Te metody zabezpieczają zarówno tożsamość odbiorcy, jak i nadawcy przelewu. Równoczesne ukrywanie kwoty naszej transakcji oraz jej klucza pomaga zadbać o anonimowość, której brakuje bitcoinowi.

Fot.Pixabay

Zcash, czyli mniej znany zawodnik na rynku

Zcash to kolejny z altcoinów, który za wszelką cenę próbował naśladować bitcoina. Mimo wszystko jego producent wyposażył Zcash w dodatkowe funkcje zwiększające zabezpieczenia kryptowaluty. Umożliwiło nam to przetestowanie kolejnego z altcoinów, który poszukuje sposobów na zwiększenie funkcji bezpieczeństwa w sieci. Zcash operuje na nieznanym dotąd systemie, który nazywamy potwierdzeniem zero knowledge proof. Charakteryzuje się on rozbudowanymi możliwościami ochrony transakcji w blockchainie. Za pomocą Zcash wysyłamy przelewy bez konieczności pokazywania naszego własnego adresu dla odbiorcy. Dzięki tak zwanym dowodom z zerową wiedzą dodatkowo ukrywamy kwotę transakcji w sieci bloków. Chociaż kryptowaluta ta zajmuje dopiero 42 miejsce na liście altcoinów, ma niezwykle imponujące systemy ochrony.

Kryptowaluta Dash

Twórcy Dash wypuścili swój token dopiero w 2014 roku, gdy rynek kryptowalut był już w fazie rozwoju. Dash jest jedną z kryptowalut, która pozwoli nam zadecydować o anonimowości. W systemie Dasha to my jako użytkownicy wybieramy to, czy chcemy dokonać anonimowego przelewu, czy też nie za pomocą funkcji PrivateSend. Funkcja to opiera się na ukrywaniu funduszy, którymi operujemy. Niestety w odróżnieniu od innych altcoinów, Dash pobiera dodatkowe opłaty za zachowanie anonimowości. Jeśli chodzi o samą prywatność, producent opiera swój token na wielu rozgałęzieniach, które maskują transakcje między węzłami. Kapitalizacja rynkowa Dash w wysokości 935 milionów dolarów sprawia, że znajdziemy go na 33 miejscu wśród altcoinów.

Verge, czyli szyfrowanie za pomocą sieci cebulkowej TOR

Zamiast poszukiwania nowych rozwiązań kryptograficznych, twórca verge posiłkował się sprawdzonym system, z którego użytkownicy korzystali już wiele lat temu. Mowa o sieci TOR. Sieć ta przesyła nasze komunikaty za pośrednictwem rozproszonej transmisji, która sprawia, że są one niemożliwe do namierzenia. Rozsiane po całym świecie przekaźniki sieci TOR zapewniają nam anonimowość. Dzięki temu ukrywamy swoje ip. Verge zyskał swoją popularność zupełnym przypadkiem. Pewnego razu jedna ze stron, która operuje materiałami dla dorosłych, postanowiła przyjmować płatności w kryptowalutach. W tym celu wybrali odbiór płatności w kryptowalucie verge.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here