Doradztwo finansowe dla prywatnych osób

Doradztwo finansowe najczęściej kojarzone jest z dużymi firmami i dużymi sumami pieniędzy. Obecnie mamy możliwość jako osoby prywatne skorzystać z porady doradcy finansowego tak samo, jak z porady lekarza czy prawnika i lepiej zarządzać swoim budżetem. Wciąż usługa ta nie jest jeszcze tak popularna, jak porady lekarskie czy prawnicze, a może w bardzo korzystny sposób wpłynąć na nasze oszczędności czy inwestycje. Poniżej prezentujemy, czym jest doradztwo finansowe, jak działa oraz podpowiadamy czy warto z niego skorzystać.

Czym jest i jak działa w praktyce doradztwo finansowe?

Doradztwo finansowe to usługa, która polega na otrzymaniu porady odnośnie naszych finansów. Jest ona udzielana przez doradców finansowych, którzy działają na rynku. Porady takie mają podobny charakter do tych np. lekarskich czy prawniczych gdzie lekarz, czy prawnik omawiają z nami dany problem. Na rynku funkcjonuje wielu doradców finansowych oraz różnych opcji, z których możemy skorzystać. Z doradztwa finansowego możemy skorzystać w niezależnych dużych firmach finansowych, które zajmują się stricte doradztwem lub jest to ich jedynie dodatkowa działalność. Możemy również wyszukiwać np. doradców prywatnych, którzy działają jako wolni strzelcy, ale posiadają wykształcenie, wiedzę czy doświadczenie. Trzecim rodzajem doradców finansowych na rynku są doradcy bankowi w konkretnych bankach. Udzielają oni porad za darmo, jeśli chcemy skorzystać z usług ich banku, choć konkretny bank może prowadzić np. płatne usługi doradcze, gdzie doradca bankowy pomoże nam w wielu sytuacjach niezwiązanych z jego bankiem.

Porady finansowe są płatne a ich przeciętny koszt to ok. kilkudziesięciu złotych. Możemy w ich trakcie poruszać wiele kwestii związanych z ogólnopojętymi finansami. Podczas rozmowy z doradcą finansowym możemy poradzić się odnośnie np. kredytu gotówkowego, hipotecznego, zadłużenia, domowego budżetu, inwestycji, lokat, deponowania majątku, obracania nim itp.

Doradcy niezależni vs. doradcy bankowi

Jednym z ważniejszych elementów podczas korzystania z pomocy doradcy finansowego jest jego wybór. Na rynku funkcjonują dwie główne grupy doradców, które możemy podzielić na doradców niezależnych — działających np. prywatnie oraz doradców bankowych, którzy są pracownikami danego banku. Często wiele osób nie zastanawia się jakiego doradcę wybrać pod tym kątem co może być sporym błędem. Doradcy niezależni z pewnością będą pracowali dla nas po opłaceniu usługi i będą doradzać nam sposób przejrzysty oraz nie będą mieli interesu w polecaniu produktów danego banku. Doradca bankowy danego banku, do którego udamy się po poradę — nawet jeśli za nią zapłacimy i skorzystamy z usługi bankowej, może w niektórych sytuacjach przekonywać nas lub podsuwać nam rozwiązania właśnie tego banku, w którym pracuje. Jeśli zatem zastanawiamy się ogólnie nad danym rozwiązaniem np. inwestycji czy kredytu, warto udać się do doradców niezależnych. Otrzymamy tam rzetelne zestawienie wszystkich opcji. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na skorzystanie z danego konkretnego banku np. tego, w którym mamy obecnie konto, możemy udać się do tego banku i skorzystać z usługi doradztwa właśnie tam np. za darmo w ramach klienctwa lub odpłatnie. Doradca bankowy w takiej sytuacji wybierze odpowiednią opcję dla nas, a my nie będziemy musieli obawiać się wiarygodność porad.

Jak funkcjonuje doradztwo w praktyce?

Wiele osób nie miało styczności z doradztwem finansowym dla osób prywatnych i nieco obawia się takiego kroku, podejmując decyzje np. samodzielnie. Samo korzystanie z takich usług jest jednak bezpieczne i komfortowe. Pierwszym krokiem jest odnalezienie danego doradcy, firmy doradczej lub banku w zależności od tego, jaka poradę chcemy uzyskać. Następnie wystarczy umówić się na wizytę, opłacić poradę oraz udać się spotkanie. W jego trakcie doradca przyjrzy się naszej sprawie np. na podstawie dokumentacji czy naszego opisu, a następnie powie nam jakie opcje mamy do wyboru. Pomoże również wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Wizyta taka nie jest zobowiązująca i nie musimy korzystać z porad doradcy. Po zakończonej wizycie możemy poprosić doradcę np. o kolejne porady, nawiązać stałą współpracę lub poprosić go w zależności od możliwości np. o obecność przy podpisywaniu kredytu itp.

Jakie ma plusy doradztwo finansowe?

Doradztwo finansowe, choć nie jest szeroko popularne, ma wiele plusów i korzyści. Pierwszą z nich przede wszystkim jest możliwość skorzystania z doradztwa przez każdą osobę prywatną w przystępnej cenie. Wiele osób uważa, że doradztwo takie jest zarezerwowane jedynie dla firm, co jest błędnym myśleniem. Na rynku istnieje wiele firm doradczych oraz banków, które prowadzą takie usługi, więc bez problemu znajdziemy odpowiedniego doradcę w korzystnej cenie. Korzystając z porady finansowej, możemy uzyskać bardzo wiele korzyści finansowych. Wybieranie odpowiedniego rozwiązania będzie przekładało się na konkretne oszczędności czy profity finansowe. Dzięki poradzie możemy uniknąć np. utraty środków i znacznie zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji. Rozmowa z doradcami pozwala również otrzymać wiele różnych opcji do wyboru, na które nie wpadlibyśmy samodzielnie. Czy zatem warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego? Zdecydowanie tak! Doradztwo finansowe, choć brzmi dość groźnie, jest prostym i przyjaznym procesem. Szybko i niezobowiązująco możemy poprosić profesjonalistów o pomoc oraz poprawić swoją sytuację finansową dzięki takim poradom.

Jak wybrać odpowiedniego doradcę lub firmę doradczą?

Jeśli zdecydowaliśmy się skorzystać z porady finansowej i nie wiemy do kogo się udać, istnieje kilka sposobów na to, aby odszukać doradców w naszej okolicy. Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej oraz wpisanie do niej po prostu hasła” doradca finansowy Kraków”. Otrzymamy wtedy wiele wyników wyszukiwania doradców prywatnych czy dużych firm działający w naszym mieście. Możemy również przeszukać fora o tematyce finansowej i sprawdzić opinie o poszczególnych firmach czy doradcach. Wiele firm doradczych czy doradców ma również swoje profile w social nach gdzie również znajdziemy wiele propozycji doradztwa finansowego. O ile mamy możliwość, warto korzystać z doradztwa w dużych firmach finansowych, gdyż w razie konieczności naszą sprawą mogą zająć się np. bardziej doświadczeni doradczy lub możemy otrzymać też bardziej kompleksową pomoc.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJaki biznes otworzyć w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here