Fot.Pixabay

Jak już wiele osób niejednokrotnie zdołało wspomnieć, bitcoin jest nieustannie najpopularniejszą kryptowalutą na rynku o ogromnej wartości. Działa na niezmiennym protokole, który pomaga w ochronie naszej tożsamości. Kiedy korzystamy z portfeli bitcoina, mamy do czynienia z adresami o różnych pseudonimach. Oznacza to, ze w rzeczywistości niczego nie podpisujemy swoim imieniem lub nazwiskiem. Dzięki temu, nawet kiedy losowy użytkownik otrzyma klucz naszego portfel, nie pozna naszych danych osobowych. Pseudo nazwy naszych portfeli generujemy w postaci losowych kluczy. Są to kombinacje znaków, które pozyskujemy zarówno z alfabetów, jak i liczb. Ufamy, że tego rodzaju podejście do systemu zapewni nam rozbudowany system finansowy, który dba o naszą prywatność. Zarówno same adresy portfeli, jak i transakcje są rejestrowane łańcuchu blockchain bitcoina. Blockchain jest z kolei systemem publicznym. Dlatego pomimo tego, że nikt nie zna naszych prywatnych danych, nadal ma wgląd do kwot, które wpływają na nasz portfel. Można wówczas powiązać transakcje z użytkownikiem.

Jakie zalety przypisujemy do monero?

Najważniejszą dla nas zaletą monero, która wygrywa z bitcoinem, jest zamienność tej kryptowaluty. Oznacza to, że możemy w systemie zastępować dwie jednostki walut bez znacznych różnic. Jeśli porównamy bitcoina z monero, dobrą analogią będzie wykorzystania sztabki złota i pieniądza papierowego. W tym zestawieniu możemy uznać, że bitcoin jest papierowym dolarem, z kolei monero to kawałek złota. Kiedy porównamy wartość obu kryptowalut, zauważymy, że poszczególne tokeny są takie same. Mimo wszystko każdy bitcoin ma przypisany swój indywidualny numer seryjny tak jak dolar. Z kolei monero w przeciwieństwie do bitcoina oferuje w pełni zamienny token. Jedna moneta monero nie różni się niczym od drugiej. Niczym dwie sztabki takiego samego złota.

Fot.Pixabay

Historia transakcji w bloku bitcoinów

Jeśli chodzi o blockchain bitcoina, widzimy, że historia transakcji jest ściśle zapisywana z bloku na blok w każdym łańcuchu wpłat. Dzięki temu umożliwiamy sobie identyfikację poszczególnych bitcoinów. Jednostki te zestawiamy wówczas z poszczególnymi zdarzeniami przypisanymi do daty. W ten sposób otwieramy sobie w systemie drogę do blokowania jednostek powiązanych z kradzieżami, hazardem i przestępstwami. Za przykład mogą nam posłużyć bitcoiny, które posiedliśmy na drodze bezprawia. Po ich wyśledzeniu mogą one zostać wyeliminowane z systemu. Dzięki temu w przyszłości staniemy się narażeni na straty. Monero oferuje blockchain, który sprawia, że transakcje są dosłownie niemożliwe do wyśledzenia. Wszyscy uczestnicy systemu monero zgodnie potwierdzają, że sieć jest o wiele bezpieczniejsza od bitcoina. Monero sprawia, że żadne jednostki tokenów nie są oryginalne. Oznacza to, że kryptowaluta monero nie może przypisać niektórych aktywów na straty lub czarną listę.

W jaki sposób monero dba o naszą prywatność?

Monero w perfekcyjny sposób łagodzi wszelkie obawy związane z brakami w prywatności przedsiębiorców i prywatnych inwestorów. Koncepcja sygnatur pierścieniowych uniemożliwia skuteczne podążanie za transakcjami. W systemie monero możemy skutecznie ukryć swoje adresy. Indywidualne podpisy portfeli umożliwiają nam nawet ukrycie swojej tożsamości przed innymi użytkownikami tego samego systemu. Podpisy pierścieniowe dotyczą zbieraniny indywidualnych podpisów w grupie. Mimo wszystko nie określają one naszej tożsamości. Wszystko z uwagi na to, że nikt nie wie, który z podpisów należy do jakiego użytkownika. Dzięki tej działalności w blockchainie nikt nie ma wglądu do transakcji przechodzących przez nasz portfel. Kryptowaluta ta łączy kombinację klucza nadawcy z kluczami publicznymi, które znajdują się w systemie bloków. Każdy indywidualny klucz staje się wówczas anonimowy. Nasze tożsamości w kryptowalucie monero są bezpieczne, ponieważ nikt nie jest w stanie przypisać klucza do użytkownika. Zatem ustalenie kto podpisał daną transakcję, jest niemożliwe.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here