Fot.Pixabay

Popularność kryptowalut stale rośnie. Stają się nie tylko coraz droższe, ale także pożądane przez więcej osób. Mówimy w tym przypadku o walutach cyfrowych, które zabezpieczamy metodami kryptograficznymi. W przypadku większości z nich zostały zdecentralizowane i nadają się do wykorzystania przez nas w handlu. Tym wszystkim operujemy za pośrednictwem technologii blockchain. Wiele z tych walut ma na celu zwiększyć nie tylko nasze zdolności związane z prywatnością i anonimowością. Waluty takie jak bitcoin pomimo tego, że są ekstremalnie bezpiecznym systemem, opieramy w dużej mierze na publicznym źródle. Oznacza to, że możemy swobodnie przeglądać kwoty wchodzące i wychodzące z cudzych portfeli. Mamy jednak do czynienia z tysiącami kryptowalut na rynku. Jedne z nich oferują nam pełną anonimowość, inne częściową anonimowość, z kolei jeszcze inne działają w sposób ściśle jawny.

Kilka istotnych informacji na temat kryptowaluty monero

Kiedy większość z nas pomyśli o nowej kryptowalucie, zazwyczaj ma z tyłu głowy świadomość dotyczącą bitcoina. Właściwie całą sieć cyfrowych pieniędzy wzorujemy na bitcoinie, który był pierwszą walutą zabezpieczoną kryptografią. Był to pierwszy system blockchain, na którym wykorzystywaliśmy technologię peer to peer. Umożliwiała ona wszystkich użytkownikom swobodne dokonywanie przelewów za pośrednictwem monet odpowiednich dla danego systemu. Oprócz bitcoina istnieje jednak kilka altcoinów, które zyskały nasze uznanie. Jednym z nich jest monero. Walutę tą wyprodukowaliśmy głównie z myślą o prywatności i zabezpieczaniu naszego wspólnego kapitału. Funkcje zorientowane w kierunku prywatności zapewniły dla monero ogromny rozgłos kilka lat po powstaniu tego projektu. Monero, został oficjalnie uruchomiony w 2014 roku. Cały system opiera się na sieci open source, jednak jego blockchain jest nieprzejrzysty. Dzięki temu szczegóły transakcji i związane z nią kwoty zostają anonimowe. System ukrywa także nasze adresy portfeli. Niestety funkcja monero sprawiła, że jest on używany w przypadku nielegalnych procederów.

Fot.Pixabay

W jaki sposób działamy za pośrednictwem tokenów monero?

Monero to, kryptowaluta, którą docelowo określamy skrótem XMR. Z naszej wiedzy wynika, że działanie monero jest oparte na otwartym kodzie źródłowym, który dba o naszą prywatność. Chociaż blockchain docelowo powstał z myślą o jawnym rejestrowaniu wszystkich transakcji i portfeli, monero zabezpiecza nas przed gapiami. Zatem jaka technologia kryje się na jego łańcuchem bloków? Pomimo tego, że system kryptowalut rejestruje wszystkie ruchy użytkowników w sieci, monero działa na nieprzejrzystych zasadach. Dzięki temu w systemie monero tuszujemy adresy nadawców i odbiorców, a także kwoty przelewanych pieniędzy. Ukrycie adresów wszystkich uczestników systemu sprawia, że bardzo trudno dociera się nam szczegółów na temat wewnętrznych transakcji.

Czy korzystamy z monero w pełni anonimowo?

Monero nie dostarcza nam jedynie anonimowości za pośrednictwem swojego systemu. Producent opiera swój system na takim działaniu, aby łańcuch bloków monero zapewniał egalitarną koncepcję. Rozumiemy dzięki temu, że system stara się rozdawać nam wszystkim równe prawa. Skoro jesteśmy w blockchainie monero równi, oznacza to także, że mamy równe szanse. Kiedy programiści wprowadzili monero bezpośrednio do obiegu kryptowalutowego, nie pozyskali z tego wydarzenia żadnych udziałów. Całą akcję zorganizowali za pośrednictwem datków i dobrowolnego wspierania ze strony społeczności. To osoby zainteresowane koncepcją monero sprawiły, że możemy dziś pracować z tą kryptowalutą. Dokładnie 15 stycznia 2021 roku odnotowaliśmy kurs 155 dolarów amerykańskich za jeden token monero. Jest to imponujący wynik z uwagi na to, że dokładnie rok wcześniej kryptowaluta kosztowała 65 dolarów. Kapitalizacja rynkowa monero wynosiła w 2020 roku 1,1 miliarda dolarów. Według wielu spekulantów możemy spodziewać się wzrostów w przyszłości.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here