Fot.Pixabay

Altcoiny to kryptowaluta, która jest rozwiązaniem alternatywnym dla systemu bitcoina. Jest to zatem waluta w pełni wirtualna, która podąża za trendami wyznaczonymi przez bitcoina. Chociaż altcoinami naśladujemy poczynania bitcoina, to każdy z nich działa za pośrednictwem swoich własnych zasad. Czy polecamy jednak inwestowanie w altcoiny? Czym tak naprawdę się charakteryzują? Podobnie jak bitcoin działają za pośrednictwem technologii blockchain. W przeważającej większości za pomocą altcoinów dokonamy transakcji w sieci peer to peer. Mimo wszystko żaden z nich oprócz ethereum nie oscylował nigdy blisko cen, które testował bitcoin. Mimo wszystko możemy część z nich uznać za naprawdę użyteczne. Altcoiny zmieniają zasady działania blockchain po to, aby dopasować się do wymagań pewnych grup użytkowników.

W jaki sposób rozumiemy działanie altcoinów?

Podsumowanie tego zagadnienia możemy zminimalizować za pośrednictwem wiedzy o działaniu blockchaina w bitcoinie. Tak naprawdę altcoiny działają na wzór bitcoina, dlatego też systemy są niezwykle podobne. W ogólnym rozumieniu tego pojęcia wszystkie altcoiny działają podobnie do bitcoina. Po uzyskaniu klucza prywatnego wysyłamy płatności dzięki naszym portfelom cyfrowym, które przechowują zakupione wcześniej tokeny. W kryptowalutach istnieją wewnętrzne rejestry danych, które są weryfikowane w czasie rzeczywistym. Transakcje są potwierdzane lub odrzucane, dlatego też raz przetworzone dane nie mogą zostać zmienione w systemie blockchaina. Blockchain altcoinów zabezpieczamy metodami matematycznymi, które współpracują z kryptografią. Dowody matematyczne między łańcuchami transakcji potwierdzane są skomplikowanymi obliczeniami.

Fot.Pixabay

Altcoiny kontra bitcoiny w kryptowalutowym świecie

Mimo tego, że altcoiny starają się przypominać system bitcoina, pamiętajmy o tym, że na przestrzeni dekady powstało ich kilka tysięcy. Nie wszystkie działają w ten sam sposób, co pierwowzór blockchaina. Wiele z nich zostało licznie zmodyfikowanych. Przykładem są logarytmy obliczeniowe. Wiemy o tym, że system bitcoinów produkuje nowe bloki co 10 minut, zatem zostało na niego nałożone specyficzne ograniczenie. W przypadku litecoina liczba ta wynosi 2,5 minuty. Za sprawą takiego rozwidlenia system litecoin o wiele szybciej obsługuje ilość transakcji na sekundę. W momencie, w którym moglibyśmy wyprodukować 84 miliony litecoinów, bitcoinów powstanie jedynie 21 milionów. Co więcej, różnice nie zamykają się na prędkości systemu. Posłużymy się ponownie przykładem, którym jest litecoin. Kryptowaluty takie jak litecoin wydobywamy za pomocą zupełnie innego zestawu reguł. Bitcoiny wymagają od górników niezwykle kosztownego sprzętu. Dla porównania litecoin możemy kopać na zwykłym komputerze biurowym. Mimo wszystko litecoin to tylko jeden z tysięcy altcoinów.

Wady i zalety altcoinów

Zgodnie z wyjaśnieniami profesjonalnych spekulantów wiemy, że altcoinami poprawiamy wady, które powstały w blockchainie bitcoina. Co za tym idzie, są one niezwykle przydatne podczas rozwijania technologii związanych z kryptowalutami. Altcoiny poprawiają także ogólne zasady związane z ekonomią kryptowalut. Wszystko za sprawą tego, że tworzą pewnego rodzaju konkurencję. Pamiętajmy przy tym, że jest ich coraz więcej. Co za tym idzie, konkurencja rozszerza się. Kolejna i prawdopodobnie jedna z najważniejszych zalet altcoinów, to usprawnione systemy transakcyjne. Dzięki nim przesyłamy dzisiaj kryptowaluty w błyskawicznym tempie. Jest to coś, czego zdecydowanie brakuje blockchainowi bitcoina. Sama prędkość to jednak nie wszystko. Opłaty transakcyjne na rynku altcoinów także są wyjątkowo niskie.

Na jakie sposoby dzielimy typy altcoinów?

Rodzaje altcoinów bywają trudne do zaklasyfikowania z uwagi na to, że bardzo często były po prostu luźnymi projektami autorstwa entuzjastów. Co więcej, nie wszystkie altcoiny na wzór bitcoina zostały stworzone po to, aby zostać typowymi monetami. Niektóre z systemów mają na celu przetwarzanie danych, wysyłanie wiadomości lub podpisywanie umów i kontraktów. W morzu altcoinów znajdziemy projekty, które działają niemal tak samo, jak bitcoin. Mimo wszystko znajdziemy także takie, które mają z nim niewiele wspólnego.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here