Fot.Pixabay

Cały świat kryptowalut zapoczątkowaliśmy z kluczowym wydarzeniem w 2009 roku, którym było opracowanie bitcoina. Pierwsza waluta cyfrowa, którą Satoshi Nakamoto zbudował za pośrednictwem blockchaina, używana jest dzisiaj przez nas do transakcji. Cały system opieramy na transferach typu peer to peer. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do zaufania stronie trzeciej, takiej jak bank lub prywatna organizacja finansowa. Jedni z pierwszych użytkowników bitcoina zarobili horrendalne sumy dzięki ogromnym wahaniom cen. Pamiętajmy o tym, że na samym początku swojej drogi bitcoin wart był dosłownie kilkanaście groszy. W roku 2021 przekroczył z kolei granicę 50000 dolarów amerykańskich. To daje nam pogląd na to, jak potężnym stała się pierwsza cyfrowa moneta. Krytycy systemów opartych na blockchainie nazywają duże wzrosty bitcoina bańkami cenowymi. Głównym motywem przewodnim, którego nie popieramy, jest to, że bańka cenowa musi kiedyś pęknąć. Oczywiście oprócz bitcoina odnotowaliśmy także powstanie tysięcy innych kryptowalut oraz giełd, które je obsługują.

Czy doświadczymy rewolucji finansowej dzięki kryptowalutom?

Niektórzy z interesantów kryptowalut uważają, że przyniosą one za sobą prawdopodobnie rewolucję finansową. To właśnie dlatego dostrzegamy coraz większe zainteresowanie tymi systemami. Począwszy od powstania bitcoina, widzimy, w jaki sposób cyfrowy pieniądz torował sobie drogę na rynku. Dziś doświadczyliśmy zarówno zwiększonych cen kryptowalut, jak i większej ilości samych tokenów w internecie. Na liście altcoinów widzimy ponad kilka tysięcy pozycji. Oznacza to, że inwestorzy, którzy zajmują się spekulacjami, mają nieustannie pełne ręce roboty. Co więcej, odnotowaliśmy w przeciągu kilku ostatnich lat, że nie tylko inwestorzy zajęli się kryptografią. Dzisiejsze firmy państwowe i banki centralne wytwarzają swoje własne kryptowaluty, które nazywamy stablecoinami. Nadaliśmy im nazwę stablecoinów, dlatego że oferują stałą wartość. Mają pokrycie w pieniądzach fiducjarnych, dzięki czemu nie doświadczają tak rozbieżnego wahania cenowego. Zdaniem ogromnej ilość spekulantów nieustannie postępujące trendy związane z kryptografią doprowadzą do rezygnacji z walut. Przejście na scentralizowane systemowy oparte na blockchainie sprawiłyby, że zniknęłaby gotówka.

Fot.Pixabay

W jaki sposób napędzamy sukcesy kryptowalut na rynku?

Zwiększone zapotrzebowanie na kryptowaluty w dzisiejszych czasach produkujemy głównie ze względu na niedoskonałości tradycyjnych systemów płatniczych i finansowych. Wszystko sprowadzamy do tego, że w wielu miejscach na świecie odnotowujemy nieustanne załamania gospodarki i nieuchronne kryzysy finansowe. W ten sposób tworzymy coraz większe zaufanie do alternatywnych środków płatności. Tym samym większość osób uważa, że blockchain kryptowalut oferuje nam większą przejrzystość, jeśli chodzi o działanie pieniądza. Nie przesadzimy zatem, jeśli powiemy, że głównym powodem, który napędza popularność dla kryptowalut, są banki. Kolejnym dodatnim aspektem jest to, że koszty obsługiwania przelewów w systemach kryptowalut są tańsze, niż te znane nam z tradycyjnej gospodarki. Dziś jesteśmy w pełni przekonani co do tego, że rozwój kryptowalut zmieni architekturę klasycznego pieniądza. Dodatkowo możemy uznać, że będzie to miało diametralny wpływ na emisję pieniądza tworzonego przez światowe rządy.

Czego oczekujemy od kryptowalut?

Przyszłość kryptowalut zależy mniej więcej od czterech najważniejszych czynników. Zaliczamy do nich oczywiście popyt na poszczególne cyfrowe pieniądze, działania liderów finansowych, rozwój technologii i regulacje rządowe. Rok 2021 to pierwszy okres, w którym przyjmujemy kryptowaluty w tak ogromnym gronie. Pamiętajmy też o tym, że powszechna akceptacja internetowych walut jest niezbędna dla ich rozwoju. Kolejnym pytanie, które zadajemy, jest to, w jaki sposób kryptowaluty poradzą sobie z rozwojem techniki cyfrowej. Niestety już dzisiaj widzimy, że relatywna złożoność systemów kryptowalutowych i blockchain odstrasza część konsumentów. Oznacza to, że mimo wszystko wiele osób chętnie pozostanie przy konwencjonalnych środkach płatniczych.

Fot.Pixabay

 

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here