Fot.Pixabay

Proces, dzięki któremu pozyskujemy nowe bitcoiny w systemie, nazywamy wydobywaniem. Sieć użytkowników systemu blockchain składa się nie tylko z przedsiębiorstw giełdowych, handlarzy i osób przechowujących walutę. Najważniejszą rolę, której nie sposób pominąć odgrywają osoby odpowiedzialne za wydobywanie nowych tokenów kryptowaluty. Osoby te nazywamy górnikami. Górnicy są odpowiedzialni za rejestrowanie transakcji w blockchainie. O ile zarejestrowanie samego ciągu transakcji jest dla nas niezwykle proste, wydobywanie nowych bloków to inna sprawa. Wydobycie nowego bloku i przyłączenie go do systemu wymaga nie tylko nowoczesnych podzespołów komputerowych, ale także czasu. Musimy jednak mieć na uwadze to, że bez tych wszystkich trudności nieuczciwi użytkownicy mogliby fałszować transakcje. Dzięki niezwykle czasochłonnym weryfikacjom zabezpieczamy system przed takimi ewentualnościami.

Halving w blockchainie bitcoina

W systemie górnicy zostają wynagrodzeni za swoją pracę. W zamian za użyczenie mocy swoich komputerów oraz poświęcenie czasu na weryfikację transakcji otrzymują tokeny. Za każdy wydobyty blok, górnik pozyskuje bitcoina. Każda osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę w świecie kryptowalut, powinna zapoznać się z terminologią, jaką jest halving. Na potrzebę wytłumaczenia tego zjawiska nieco uprościmy proces. Halving polega na obniżeniu ilości wydobytych bitcoinów za weryfikację bloków transakcji w blockchainie. Oznacza to, że z każdym kolejnym halvingiem górnicy otrzymują o połowę mniej bitcoinów. Wydarzenia znane nam jako halving ma miejsce mniej więcej co 4 lata. Dzięki takiemu projektowi im więcej bitcoinów wydobędziemy, tym trudniej będzie nam pozyskać nowe. Niektóre z obliczeń sugerują, że zanim górnikom uda się wydobyć wszystkie bitcoina, nadejdzie 2140 rok.

Fot.Pixabay

Transakcje za pośrednictwem bitcoinów

Dla większości użytkowników kryptowalut techniczny żargon oraz szczegóły działania nie są istotne. Dopóki posiadany przez inwestorów token nie traci swojej ceny, wydobywanie, ilość bloków oraz daty halvingów nie są dla nich istotne. Poza społecznością powiązaną bezpośrednio z wydobywaniem bitcoina kupujemy swoje tokeny za pomocą giełdy kryptowalutowej. Są to platformy, które umożliwiają wymianę klasycznych walut państwowych na kryptowaluty. Jedną z najpopularniejszych giełd bitcoin jest dzisiaj Coinbase. Giełda ta gromadzi interesantów dosłownie z całego świata. Niestety rządy w różnych zakątkach świata różnie podchodzą do cyfrowego pieniądza. Polityka niektórych państw bywa niekoniecznie przychylna. Dlatego też giełdy kryptowalutowe bardzo często obarczone są dotkliwymi regulacjami. Przepisy, które regulują nasze możliwości handlu bitcoinem i innymi kryptowalutami na giełdach są niezwykle złożone. Oprócz tego są poddawane dynamicznym zmianom. Dzieje się tak, od kiedy doszło do sławnej kradzieży bitcoinów z giełdy kryptowalutowej.

Zabezpieczanie bitcoina za pomocą kluczy i portfeli cyfrowych

Z oczywistych powodów zarówno handlowcy, jak i my jako regularni posiadacze kryptowalut musimy dbać o nasze portfolio. Ochrona zasobów to jeden z fundamentalnych elementów, dzięki któremu cała technologia bitcoina ma możliwość funkcjonowania. Prawdopodobnie bez tak niezwykle trudnych do złamania kodów kryptograficznych, bitcoin nie uzyskałby naszego zaufania. Co za tym idzie, nie moglibyśmy doświadczyć tak wysokiej ceny za jednego bitcoina. Czym jednak jest portfel kryptowalutowy dla niewtajemniczonych? Jest to pewnego rodzaju cyfrowy sejf, który umożliwia przechowywanie bitcoina. Składa się on z klasycznego rozwiązania znanego z kryptografii. Mamy do czynienia z kluczem publicznym i kluczem prywatnym. Kluczem publicznym posługujemy się w celu wyświetlenia łańcuchu bloków powiązanych z portfelem. Z kolei klucz prywatny stanowi wewnętrzne zabezpieczenie naszych środków. Reasumując, jeśli ktoś chce nam przesłać bitcoiny, wystarczy, że podamy mu publiczny klucz portfela. Z kolei uzyskanie dostępu do naszych bitcoinów będzie wymagało od nas klucza prywatnego, który jest kryptograficznym zabezpieczeniem portfela w systemie blockchain.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here