Fot.Pixabay

Entuzjaści kryptowalut pragną czerpać zyski ze swojej pasji. Wbrew niektórym doniesieniom jest to jak najbardziej możliwa praktyka. Czerpiemy dziś zyski nie tylko z inwestowania w różnorodne kryptowaluty, ale także z wydobywania. Wydobywanie kryptowalut może jednak być dla niektórych nieco trudnym do pojęcia zagadnieniem. Co zatem musimy wiedzieć o wykopywaniu bitcoina? Proces wydobywania wymaga od nas wykorzystania urządzeń komputerowych. Za ich pośrednictwem użyczamy mocy obliczeniowej pulom wydobywczym, które weryfikują transakcje oraz tworzą nowe bloki. W ten sposób grupy górników wpadły na pomysł związany ze stworzeniem platform wydobywczych. Dzięki nim grupa górników może połączyć swoje moce obliczeniowe, aby zwiększyć wydajność wydobywania bitcoinów. Dzięki ulepszeniu przetwarzania danych pule wydobywcze działają zarówno na korzyść systemu blockchian, jak i górników zarabiających na kopaniu.

Jak powinniśmy rozumieć proces wydobywania kryptowalut?

Gdy wydobywamy kryptowaluty, w rzeczywistości łączymy ze sobą dwa odrębne procesy. Dodajemy nowe kryptowaluty do systemu oraz weryfikujemy zachodzące na bieżąco transakcje. Zarówno sama weryfikacja, jak i dodawanie transakcji do publicznej księgi działa za pomocą systemu blockchain. Cały proces wykonujemy komputerem podłączonym do internetu. Komputery, które wykorzystujemy do efektywnego kopania bitcoinów, bardzo często różnią się jednak od typowego sprzętu biurowego. Urządzenia te zwykle w celu zwiększenia efektywności kopania kryptowaluty są bardzo często wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie. Oprócz tego mamy do czynienia ze specjalną konstrukcją komputerów, która została dopasowana do wykopywania bitcoina. Samo wydobywanie jest intensywnym i czasochłonnym procesem z perspektywy przetwarzania danych. Nasze sprzęty muszą nieustannie rozwiązywać zagadki liczbowe, które wymagaj wysokiej mocy. Za sprawą tego, koparki kryptowalut bardzo często zużywają ogromne pokłady energii. Górnik, który jako pierwszy rozwiąże zagadkę liczbową, dołączą do systemu blockchain kolejny blok. W ten sposób poszerzamy łańcuchy bloków i dobieramy za to adekwatne nagrody.

Fot.Pixabay

Wspólne wydobywanie bitcoinów w systemie blockchain

Wchodząc do puli zajmującej się wydobywaniem kryptowalut, dołączamy do grupy zrzeszającej wielu górników, którym przyświeca jeden cel. Jest nim rozwijanie systemu blockchain, które zostaje nagrodzone wypłatami w postaci pewnej części bitcoina. Kiedy łączymy możliwości obliczeniowe swoich komputerów jako grupa górników, zwiększamy częstotliwość przydzielania bloków w systemie. W porównaniu z indywidualnym poziomem kopania, przyspieszenie wydobycia przez mining poole można mierzyć w trylionach. Takim sposobem łączymy swoje moce obliczeniowe po to, aby każdy miał szansę na zarobienie jakiejś gaży. W dzisiejszych czasach wydobycie bloku bitcoinów jest absurdalnie trudne. Zwykły domowy komputer, który wykorzystujemy do pracy, musiałby poświęcić tysiące lat na wydobycie jednego bloku bitcoina. Gdy łączymy swoje moce obliczeniowe z milionami innych górników w sieci blockchain, osiągniemy pożądany wynik szybciej. Sytuacje porównamy do wydobywania złota. Dawniej, gdy nie mieliśmy dostępu do nowoczesnej technologii, zbadanie jednego hektara ziemi mogło zająć kilkaset dni. Analogicznie do wydobywania bitcoina większa ilość poszukiwaczy przyspieszała proces.

Funkcjonalność puli wydobywającej bitcoiny

Pula wydobywcza, która pomaga górnikom zrzeszyć swoje moce obliczeniowe to w dużym skrócie po prostu możliwość koordynacji wśród komputerów. Najważniejszą z zalet takich pól wydobywczych jest równomierne rozdzielenie nagród za wydobycie. Dzięki takiemu zarządzaniu każdy z górników, który bierze udział w przedsięwzięciu, nie zostanie pominięty. Praca każdego z członków zostanie indywidualnie rejestrowana. Dzięki temu wiemy z góry ile zapłaty, będzie należało się ludziom za określoną moc obliczeniową.

W jaki sposób dzielimy nagrody?

Pomyślna weryfikacja łańcucha bloków w blockchainie skutkuje przypisaniem pewnej nagrody. Jest ona oczywiście jakąś częścią bitcoina. To jak wiele kryptowaluty będzie należało się górnikom, jest zależne od tego, jak silnym sprzętem podczas kopania dysponują. Im bardziej górnik przyczyni się do zweryfikowania i wydobycia nowego bloku, tym większą nagrodę może życzyć.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here