Fot.Pixabay

Pomimo tego, jak ogromną popularność w ostatnim czasie zdobył bitcoin, nadal klasyfikowanie go sprawia nam wiele kłopotów. Niektórzy nazywają go walutą. Inni uważają, że jest to bezpieczny środek do przechowywania swoich finansów. Czy możemy z racji tego uznać bitcoina za aktywa lub nowoczesny środek płatności? Uważamy, że wiele osób identyfikując bitcoina, szuka zbyt daleko. Ta kryptowaluta jest przede wszystkim oprogramowaniem. Bitcoin jest cyfrowym programem, dlatego też nie powinniśmy zbyt daleko wybiegać z jego interpretacją. Kryptowaluty są pewnymi procesami i plikami danych, które zostają uregulowane przez system, w którym zostały umieszczone. Możemy do tego dodać, że pomimo ogromnej ilości altcoinów na rynku, bitcoin przetrwał próbę czasu i nadal jest największą kryptowalutą. Z uwagi na to, jak wiele walut cyfrowych wykruszyło się na przełomie ostatniej dekady, jest to imponujące osiągnięcie w sieci.

Czym jest blockchain?

Bitcoin to sieć, która działa na zasadzie technologii blockchain. Jest to doskonale znany w internecie protokół, którego autorem była osoba podająca się za Satoshi Nakamoto. W rzeczywistości nie wiemy, kim był człowiek podpisujący się tym pseudonimem. Tak naprawdę nie wiemy, czy nie stoi za nim grupa ludzi. Jednakże technologia znana jako blokchain jest dla nas jawnym przedsięwzięciem, do którego każdy ma dostęp. Pierwszy blockchain stworzono już w 2008 roku. Od tamtego czasu za pomocą kryptografii rozwinęliśmy ogromną ilość bloków, które rozwijają ów system. Podstawy samej technologii są niezwykle proste, dzięki czemu system jest całkowicie jawny. Każdy z łańcuchów poszczególnego bloku danych, składa się z chronologicznie ułożonych informacji, które możemy odczytać. Informacje te mogą obejmować konkretne adresy, umowy, zapisy transakcji lub obligacji. Łańcuch bloków w technologii blockchain może zawierać w sobie informacji dotyczące dowolnej umowy. Dzięki temu eliminujemy zaangażowanie postronnych osób, które musiałyby sprawować pieczę nad produktem dotyczącym wymiany.

Fot.Pixabay

Co musimy wiedzieć o działaniu blockchaina?

Musimy jasno zaznaczyć to, że obecnym celem bitcoina jest po prostu przechowywanie wartości. Z tego powodu niektórzy z nas mają w zwyczaju porównywać tę kryptowalutę do złota. Chociaż bitcoin ma pewien potencjał ku temu, aby stać się systemem płatności, dziś nie postrzegamy go w ten sposób. Przez ostatnią dekadę traktowaliśmy bitcoina jako zabezpieczenie naszych funduszy. Jednak wszechstronność systemu blockchain nie skupia się tylko na jednej kryptowalucie. Z uwagi na potencjał rozwoju tej technologii interesują się nią dzisiejsze rządy, najbardziej wpływowe korporacje oraz analitycy związani z technologią blockchain. Chociaż niektórzy się z tym nie zgadzają, najbardziej śmiałe opinie mówią o tym, że technologia blockchain wyprze tradycyjne kontrakty. Oznaczałoby to, że zrobi z klasycznymi pieniędzmi, to samo co e-mail zrobił z tradycyjną pocztą. Mimo wszystko, gdy skupimy się na bloku bitcoina, zauważymy, że dotyczy on głównie transakcji. Wykorzystujemy go aktualnie tylko do tego, aby potwierdzić ilość waluty przesłaną między portfelami.

Zaufanie w działanie systemu blockchain

Za sprawą tego, że blockchain bitcoina jest całkowicie publiczny, kryptowaluta ta jest niemal niemożliwa do zmanipulowania. Bitcoin to cyfrowy plik. Czyli nie możemy go w żaden sposób ochronić, schować lub umieścić w bezpiecznym, odizolowanym miejscu. Całe zabezpieczenie danych zamkniętych w poszczególnych blokach polega na weryfikowaniu transakcji. Żeby doszło do manipulacji systemem, ktoś musiałby w zorganizowany sposób wpłynąć na więcej niż 50% wszystkich bitcoinów. Im większa staje się sieć, tym trudniejsze do wykonania byłoby takie oszustwo. Moc obliczeniowa, której potrzebowałby ktoś do przejęcia kontroli nad ponad połową bitcoinów, to abstrakcyjna wartość. Taka operacja przerastałaby koszta oraz możliwości, których możemy się dzisiaj podjąć. Dzięki temu, że nad siecią bitcoin nikt nie może sprawować bezpośredniej władzy, jest ona zdecentralizowana. W takim wypadku wszyscy użytkownicy mogą mieć się nawzajem na oku, co zwiększa zaufanie względem kryptowaluty i systemu. Dzięki niezmiennemu działaniu procesów kryptograficznych sieć działa niezmiennie od lat, co eliminuje ryzyko błędów.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here