Fot.Pixabay

Wbrew pozorom świat kryptowalut nieustannie się rozwija. Niektórym z nas wręcz trudno jest nadążyć za dynamiką, z którą się wiążę. Już dziś w świecie kryptowalut znajdziemy ponad 4000 zarejestrowanych altcoinów. Z tego, co nam wiadomo liczba niezarejestrowanych lub tych, które dopiero powstają, może być nawet kilkukrotnie większa. W rzeczywistości mówiąc o altcoinach mamy na myśli po prostu waluty cyfrowe w systemach kryptograficznych, które powstały po bitcoinie. Otrzymały one nazwę altcoinów z uwagi na to, że społeczność kryptowalutowa uznała, że próbują one jedynie zastąpić pierwszą kryptowalutę. Jak widzimy na wykresach, do tej pory żadnej z tych walut nie udało się tego dokonać.

Ethereum

Ethereum to pierwsza kryptowaluta na liście, o której możemy powiedzieć, że jest zdecentralizowana. Platforma Ethereum polega na operowaniu na smart kontraktach. Umożliwia nam także dynamiczne podpisywanie umów. Inteligentne kontrakty oparte na blockchainie to dla nas ogromna szansa na to, aby uniknąć oszustw, wymuszeń oraz kontroli osób postronnych. W tym przypadku najczęściej mamy na myśli rządy państwowe oraz międzynarodowe banki. Cel projektu Ethereum jest relatywnie prosty, jeśli chodzi o pragmatykę tej waluty cyfrowej. Ma ona za zadanie umożliwić nam zdecentralizowanie pewnych systemów finansowych. Musimy mieć świadomość dotyczącą tego, że tego rodzaju działania są niezwykle ambitne. Zrewolucjonizowanie systemów, do których wszyscy mamy swobodny dostęp nie należy do prostych zadań. Za pośrednictwem Ethereum moglibyśmy sprawić, aby ludzie bez dostępu do stabilnej struktury państwowej mogli zaciągać pożyczki lub zawiązywać ubezpieczenia. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości tej kryptowaluty. Różnorodne aplikacje Ethereum są oparte na blokach danych zawartych w tokenie.

Początki tokenu ether

W 2014 roku doświadczyliśmy przedsprzedaży wspomnianej powyżej kryptowaluty. Ethereum w odróżnieniu od bitcoina spotkał się na swoim początku z całkiem huczną reakcją interesantów systemu blockchain. Projektanci Ethereum powtarzają, że kryptowaluty tej możemy używać do zaawansowanego kodyfikowania. Dzięki temu powinniśmy być w stanie zabezpieczyć za jego pomocą niemal każdy rodzaj transakcji. Warto również wspomnieć o tym, że w styczniu 2021 roku mieliśmy do czynienia z kapitalizacją Ethereum w wysokości 13,8 miliarda. Przełożyło się to na cenę jednego tokenu w wysokości 1218 dolarów, co jest imponującym wynikiem na tle innych altcoinów. W roku 2021 programiści planują nieco zmienić algorytm systemu, na którym działa Ethereum. Dzięki nowym systemom uwierzytelniania transakcji, twórcy Ethereum sprawią, że token będzie zużywał znacznie mniej energii. Dodatkowo zwiększy to prędkość transakcji. Procesy te jednak wpłyną nie tylko na dynamikę kryptowaluty. Pozwolą one zwiększyć poziomy jej zabezpieczenia. Ethereum szykuje system będący alternatywą dla bitcoina, który wymaga ogromnych nakładów pracy.

Kolejny popularny altcoin na liście, poznajcie Litecoina

Litecoin to token, który został uruchomiony naprawdę wcześnie, ponieważ już w 2011 roku mogliśmy położyć na nim swoje dłonie. Z uwagi na to, że bitcoin powstał na początku 2009, można śmiało powiedzieć, że Litecoin to jedna z pierwszych kryptowalut. Litecoin dzielnie podążał śladami bitcoina na początku wyprodukowania tego systemu. Bardzo często był porównywany do cyfrowego srebra z uwagi na to, że interesanci blockchaina nazywali bitcoina cyfrowym złotem. Litecoin powstał z inicjatywy byłego inżyniera firmy Google. Opieramy go na globalnej sieci płatniczej w systemie open source. Dzięki temu jest to kolejna z kryptowalut, która nie jest przez nikogo kontrolowana. Skrypty w systemie tej kryptowaluty są kodowane pracą konsumencką. Dla programistów Litecoin z wielu względów przypomina bitcoina. Mimo wszystko Litecoin ma szybsze współczynnika weryfikacji bloków. W ten sposób oferuje nam o wiele szybsze transakcje w systemie. W 2021 roku kapitalizacja Litecoina wyniosła 10 miliardów dolarów. Cena tokenu wynosiła zaś 158 dolarów.

Fot.Pixabay

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here