Fot.Pixabay

Na rynku spotykamy coraz większą ilość tak zwanych altcoinów. W dosłownym tłumaczeniu są to kryptowaluty, które stworzyliśmy w alternatywie do bitcoina. Dlatego też pojęcie altcoin przypisujemy wszystkim kryptograficznym tokenom, które nie są bitcoinem. Na samym początku kryptowalut, czyli dekadę temu mieliśmy do czynienia jedynie z kilkoma altcoinami. Dziś ich licznik wskazuje nam ponad kilka tysięcy różnorodnych tokenów opartych na systemach blockchain. Musimy też pamiętać o tym, że każdy z poszczególnych projektów oferuje nieco inną funkcjonalność. Oczywiście spora część altcoinów to kopie lub alternatywne wersje innych tokenów, jednak wiele z nich wprowadza oryginalne rozwiązania.

Jeden z oryginalnych altcoinów, czyli Cardano

Cardano to kryptowaluta, która została oparta na interesującym rozwiązaniu znanym jako proof of stake ouroboros. System ten jest efektem wspólnego działania matematyków, informatyków, inżynierów oraz kryptografów. Współzałożycielem projektu Cardano był sam Charles Hoskinson. Jest to postać, która bardzo dobrze znamy w świecie kryptowalut z uwagi na to, że współuczestniczył w tworzeniu Ethereum. Niestety z uwagi na kilka nieporozumień wewnątrz projektu odszedł od Ethereum. Od tego momentu postanowił zaangażować się we wspieranie Cardano. Zespół tej kryptowaluty stworzył ją oficjalnie w 2017 roku. Znane przez nas Cardano to efekt wielu eksperymentów na blockchainie. Badania, które przeprowadzono na wielu innych altcoinach na przestrzeni lat, pomogły w tworzeniu Cardano.

Fot.Pixabay

Cardano to prawdopodobnie jeden z najbardziej wyróżniających się altcoinów

Ze względu na rygorystyczny proces, który towarzyszył tworzeniu Cardano, możemy śmiało powiedzieć, że ta kryptowaluta znacznie się wyróżnia. Przede wszystkim zapamiętajmy jednak, że Cardano ma dopiero 4 lata. To naprawdę niewiele w porównaniu z tym, że najstarsza z kryptowalut skończyła już 12 lat. Niektórzy wśród społeczności kryptowalutowej uznali, że Cardano może ewentualnie stać się zabójca Ethereum. Reasumując, stwierdzenie to powstało z uwagi na to, że blockchain Cardano możemy dostosować do znacznie większej ilości działań. Gdy podsumujemy to wszystko przez pryzmat tego, że blockchain Cardano jest nadal na wczesnym etapie rozwoju, daje to imponujące poglądy. Pod względem swojego modelu możemy powiedzieć, że pokonał Ethereum na kilku płaszczyznach. Niestety wszystkie osoby, które wspierają Cardano, muszą mieć na uwadze to, że kryptowaluta ta ma przed sobą długą drogę. Jeden token kosztuje zaledwie 1/3 dolara. Mimo wszystko możemy zaobserwować całkiem pokaźną kapitalizację kryptowaluty w wysokości 9.8 miliarda.

Polkadot, czyli kryptowaluta wyprodukowana w poszukiwaniu konsensusu

Polkadot to kryptowaluta nazywana przez wielu z nas naprawdę wyjątkowym projektem. W przypadku tego coina mamy do czynienia z systemem proof of hill. Celem takiego systemu w blockchainie jest stworzenie operacji między różnymi od siebie blockchainami. Oznacza to, że dzięki projektowi Polkadot możemy działać na wielu łańcuchach bloków. W zasadzie protokół systemowy tej kryptowaluty stworzono z myślą o tym, aby wcielić w życie współpracę między różnymi projektami. System blockchain w Polkadot to tak naprawdę połączenie przekaźników, które współdziałają z wieloma sieciami. Kryptowaluta zezwala na wiele różnych operacji, które opieramy przede wszystkim na łączeniu ze sobą łańcuchów odmiennych bloków. Mają one zostać połączone za pośrednictwem natywnych tokenów, co sprzyja użytkownikom.

System znacznie różny od Ethereum

Główną różnicą Polkadot na tle Ethereum jest to, że programiści mogą tworzyć nowe łańcuchy bloków. Niestety w przypadku Polkadot musimy samodzielnie zadbać o środki bezpieczeństwa. Prawdopodobnie tylko w ten sposób uchronimy mniejsze projekty przed atakami hakerskimi. Im większe łańcuchy bloków powstaną, tym większe bezpieczeństwo możemy im zapewnić. Twórcą tokenu kryptowalutowego Polkadot jest Gavin Wood. Od stycznia roku 2021 zanotowaliśmy kapitalizację projektu Polkadot w wysokości 11,2 miliarda dolarów. Jeden token kosztował w momencie tej wartości kapitalizacji dokładnie 12,5 dolara amerykańskiego.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here