Fot.Pixabay

Bitcoin od wielu lat nie tylko wyznacza trendy, którymi podróżujemy w aktualnym świecie kryptowalut. Zdecentralizowana sieć peer to peer otworzyła furtkę pełną rozmaitych możliwości. Pierwsza z kryptowalut do tej pory inspiruje nas niebywałą oryginalnością i pomysłami. Kiedy musimy zdefiniować kryptowalutę, mowa o tokenach i monetach, które istnieją w zdecentralizowanej księdze. Mimo wszystko na przestrzeni ostatniej dekady znacznie rozbudowaliśmy możliwości cyfrowych pieniędzy. Dzięki temu obcujemy z różnorodnymi systemami kryptowalutowymi. Każdy z nich ma do zaoferowanie tak naprawdę co innego. Od momentu, w którym spopularyzowaliśmy bitcoina, powstały setki innych tokenów. W rzeczywistości trudno utrzymać oko na każdym nowym projekcie. Nowa kryptowaluta może pojawić się nawet o kolejnym poranku. Mimo wszystko, gdy przyjrzymy się kapitalizacji bitcoina, widzimy, że jest niepodważalnym liderem. W rzeczywistości żadna z walut nigdy nie objęła prowadzenia. Chociaż niektóre z altcoinów są promowane nieco bardziej od reszty, nie dorównują cenom bitcoina.

Czym są znane przez nas kryptowaluty?

Kiedy przyglądamy się altcoinom, w rzeczywistości mówimy po prostu o alternatywnych dla bitcoina. To właśnie bitcoin zapoczątkował erę coinów internetowych, w których składujemy gotówkę. Dlatego też systemy odrębne od bitcoina, jednak działające na podobnych zasadach, nazywamy, generalizując altcoinami. Musimy się jednak nieco cofnąć w naszym rozumowaniu. Na początek wystarczy, że powiemy, co rozumiemy poprzez termin taki, jak kryptowaluta. Jest to przede wszystkim projekt, który polega na stworzeniu w pełni cyfrowego systemu płatności. Kryptowaluty są także niematerialnym środkiem, który pozwala nam na przechowywanie majątku. Mimo tego część projektów poszła o krok dalej i umożliwia korzystanie ze specjalnych kart kredytowych. Bądź co bądź zdecydowana większość nadal opiera się na klasycznym systemie, który przewiduje w pełni niematerialną obsługę. Termin kryptowaluty jest związany przede wszystkim z kryptografią. Zespoły odpowiedzialne za tworzenie kryptowalut przygotowują dla nas bloki danych, które możemy wydobywać. Wydobywaniem w systemie blockchain zajmują się z kolei górnicy kryptowalut.

Fot.Pixabay

Co musimy wiedzieć, jeśli chcemy zanurzyć się w świat kryptowalut?

Dzisiejsze kryptowaluty projektujemy przede wszystkim w taki sposób, aby były wolne od pośredników, którzy mogą na nie wpływać. Najważniejszym z aspektów systemów kryptowalutowych, jest to, że są w dużej mierze wolne od regulacji rządowych. Mimo wszystko im więcej popularności na przestrzeni lat zdobyły, tym częściej światowe rządy próbowały położyć dłonie na ich regulacji. Wszystkie kryptowaluty, które wzorujemy na bitcoinie, są dzisiaj zmodyfikowaną wersją systemu bitcoina. W niektórych przypadkach nie poprzestajemy jednak jedynie na modyfikacji. Programiści odpowiedzialni za tworzenie altcoinów bardzo często próbują ulepszać blockchain, w którym zostaną ulepszone. Dzięki temu bardzo często nowe na rynku kryptowaluty mają więcej funkcji od tych oferowanych przez blockchain bitcoina. Niestety zgodnie z prawdą musimy przyznać, że zabezpieczenia bitcoina są pułapem trudnym do przeskoczenia. Prawdopodobnie żaden z altcoinów znanych do tej pory nigdy nie był tak bezpieczny, jak pierwsza kryptowaluta na świecie. Pamiętajmy również o tym, że żadna z nich nie prześcignęła jego wolumenu cenowego.

Rola altcoinów w świecie kryptowalutowym

Prawdopodobnie dla wielu z nas miejsce bitcoina w świecie finansów, jest całkowicie zrozumiałe. W przypadku altcoinów sprawa może się nieco komplikować. Kryptowaluty nieustannie się rozwijają. Zdobywają nasze zaufanie lub je tracą. Niektóre z tokenów mogą pojawić się w internecie dosłownie z dnia na dzień. Bitcoin jest oczywiście pionierem i trudno o to, aby inne produkty miały aktualnie szansę go dogonić. Mimo wszystko wielu analityków widzi potencjał w kilku altcoinach. To na co powinniśmy zwracać uwagę to przede wszystkim kapitalizacja rynku oraz górny ranking kilku najpopularniejszych monet cyfrowych.

Fot.Pixabay

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here