Fot.Pixabay

Bitcoin nieustannie króluje w świecie kryptowalut. Jest najstarszy, wzbudza najwięcej zaufania oraz oferuje największe ceny za jedną monetę. Niewątpliwie sprzyja to wszystkim, którzy posiadają bitcoina już od ponad kilka lat. W rzeczywistości nie zaprzeczymy tego, że bitcoin stał się pewnym synonimem samych kryptowalut. Gdy tylko wspominamy o cyfrowym pieniądzu, każdy ma z tyłu głowy bitcoina. Pamiętajmy jednak o tym, że alternatywne altcoiny nieustannie przedzierają się na rynek kryptowalut. Nie możemy zatem pominąć ich wpływu. Zgodnie z aktualnymi raportami wiemy, że istnieje ponad kilka tysięcy zarejestrowanych oficjalnie altcoinów. Chociaż niewiele z nich porównamy z użytecznością pierwszej setki altcoinów, nadal powstają nowe projekty. Każdy altcoin ma swój własny blockchain, unikalną ofertę oraz wachlarz korzyści. Zdaniem wielu interesantów funkcjonalność niektórych z nich przekroczyła użyteczność bitcoina.

Alternatywne opcje, które doganiają bitcoina

Kiedy spoglądamy na rynek wypełniony różnorodnymi altcoinami, trudno przeoczyć to, że rośnie liczba alternatywnych płatności cyfrowych. Za główny udział w tym rozwoju odpowiadają właśnie niektóre z popularnych altcoinów. Początkowo producenci za pośrednictwem projektów altcoin stawiali na naśladowanie bitcoina. Ostatecznie jednak stworzyli autonomiczne systemy, które rządzą się swoimi własnymi prawami w blockchainie. Niektóre z nich przykładowo łączą możliwości zarówno złota i pieniądza, dzięki czemu stają się naprawdę wszechstronnymi aktywami. Altcoiny charakteryzują się jedną ogromną zaletą. W odróżnieniu od metali szlachetnych lub typowego pieniądza fiducjarnego możemy je łatwo przechowywać. Są dla nas dostępne w internecie zawsze i wszędzie niezależnie od naszej lokalizacji.

Fot.Pixabay

Stablecoiny

Stabilne kryptowaluty to jedne z walut, które są efektem rozwoju tego niezwykle dynamicznego rynku. Stablecoiny stały się sposobem na ustabilizowanie cen cyfrowego pieniądza. Za pośrednictwem stablecoinów instytucje lub rządy tworzą waluty, które odpowiadają cenowo pieniądzom fiducjarnym. Powiążemy je zazwyczaj z dolarem amerykańskim lub euro, jednak możemy je także pokryć metalami szlachetnymi, akcjami lub obligacjami. Pamiętajmy mimo wszystko, że główna idea to ograniczenie fluktuacji cen między blockchainy. Kryptowaluta, którą jest tether, przykładowo służy wielu osobom w celu przechowywania aktywów zdobytych za pomocą bitcoina.

Jakie jeszcze altcoiny wyróżniamy na rynku?

Kiedy mówimy o altcoinach, nie zapominajmy o monetach wydobywczych. Kupujemy je za pośrednictwem metod niezwykle zbliżonych do zakupu zwykłych monet fiducjarnych. Charakteryzują się jednak tym, że altcoiny wydobywcze pozyskuje w mining poolach. Oznacza to, że każdy, kto udostępnia moc wydobywczą swojego sprzętu komputerowego, może pozyskiwać je na własną rękę. W tym celu musimy uczestniczyć w weryfikowaniu transakcji przeprowadzanych za pomocą systemu blockchain. Nagrodami za uczestnictwo w takich działaniach są właśnie odpowiednie ilości altcoinów. Kolejną grupą są tokeny bezpieczeństwa. To nietypowa kategoria altcoinów, która umożliwia nam branie udziału w kapitale konsumenckim firm lub projektów. Dzięki tokenom konsumenckim pozyskujemy prawo do głosowania lub działania wspólnie z jakąś firmą. Niestety tokeny bezpieczeństwa są dziś objęte bardzo restrykcyjnymi prawami. Przez te restrykcje ich zdobywanie jest bardzo złożone i zniechęcające. Do ostatniej grupy zaliczamy typowe żetony użytkowe wśród kryptowalut. Przykładem są tokeny sieci peer to peer filecoin. Za ich pośrednictwem uzyskujemy bezpośredni dostęp do usługi.

Które altcoiny zaliczamy do najważniejszych?

W tym przypadku odpowiedź jest niezwykle prosta. Najważniejszym z altcoinów z całą pewnością będzie dzisiaj ethereum, który testuje coraz większe wartości cenowe. Ethereum utrzymuje funkcjonalność pomimo tego, że rynek kryptowalutowy powstał już 12 lat temu wraz z wyprodukowaniem bitcoina. W rzeczywistości ethereum to jedyny wśród projektów altcoinów, który jako tako dotrzymuje bitcoinowi kroku. Cała reszta alternatywnych tokenów gra w zupełnie innej lidze. Główną różnicą jest jednak to, że ethereum to program do zawierania umów i kontraktów. Bitcoin z kolei wyprodukowano z myślą o zastąpieniu globalnego systemu finansowego.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here