Fot.Pixabay

Stablecoiny to cyfrowe aktywa, które działają na blockchainie, tak samo, jak w przypadku kryptowalut. Z tą różnicą, że w przypadku stablecoinów mamy do czynienia z mniejszą fluktuacją cen. Głównym celem, który osiągamy za pomocą stablecoinów, jest zarządzanie aktywami poprzez śledzenie cen. W tym przypadku śledzimy cen pieniądza fiducjarnego, aby zabezpieczyć kryptowalutę w stabilnym zakresie. Najczęściej pokrywamy aktywa stablecoinów za pośrednictwem dolara amerykańskiego, chociaż nie zawsze jest to banknot. Chociaż w świecie kryptowalut przyzwyczailiśmy się do tego, że aktywa nie są bezpieczne, stablecoiny zmieniają nieco zasady gry. W poniższym wpisie przedstawimy kilka istotnych rzeczy, które wszyscy musimy wiedzieć na temat dzisiejszych stablecoinów.

Stablecoiny tworzymy po to, aby zarządzać aktywnością finansową innych kryptowalut za pośrednictwem stabilnego źródła.

Stablecoiny służą nam nie tylko do regulacji, ale także jako źródło magazynowania kapitałów i różnorodnych wartości rynkowych. W ekosystemie monet cyfrowych odgrywamy za ich pomocą niezwykle istotną rolę. Dzięki działaniu stablecoinów dokonujemy konwersji z aktywów cyfrowych na walutę fiducjarną, co pozwala na stabilizację. Z drugiej strony krytycy tego systemu w blockchainie zwracają uwagę na to, że tworzymy w ten sposób obciążenia administracyjne. Mimo wszystko czas pokazał nam, że stablecoiny zezwoliły na stworzenie bardzo wygodnego pomostu finansowego. Możemy za ich pośrednictwem operować aktywami z innych blockchainów. Dodatkowo w odróżnieniu od najpopularniejszych kryptowalut, stablecoiny nadają się do wykonywania codziennych transakcji. Na tej samej zasadzie pomagają nam w upłynnianiu innych cyfrowych aktywów. Stablecoiny są dzisiaj sposobem na usprawnienie przepływu gotówki w tradycyjnym systemie finansowym. Zachowujemy stałe ceny stablecoinów, gdy łączymy ich pokrycie z fiducjarnym pieniądzem. Innym sposobem mogą być pokrycia w postaci metali szlachetnych, innych kryptowalut lub akcji giełdowych.

Fot.Pixabay

W jaki sposób kategoryzujemy stablecoiny w zależności od ich funkcjonalności?

Najbardziej rozpowszechnionym na rynku międzynarodowym rodzajem stablecoinów, są te, które pokrywamy w fiatach, czyli pieniądzem fiducjarnym. Emitenci stablecoina, którego zabezpieczamy fiatem, mogą po prostu korzystać z dobrodziejstwa więcej niż jednej waluty. Stablecoiny oczywiście najczęściej zabezpieczamy dolarami amerykańskimi, jednak mogą to być równie dobrze jeny japońskie lub euro. Wartości takiego stablecoina powiązujemy zatem ściśle z wysokością kwoty, która znajduje się w rezerwie zabezpieczającej kapitał. Opinia publiczna często jednak zwraca naszą uwagę na to, że trudno wykazać emitentowi, czy ilość kryptowaluty faktycznie zgadza się z kapitałem. Innym typem stablecoinów są monety cyfrowe, które producent zabezpiecza bezpośrednio namacalnym towarem. Mogą to być sztabki złota, srebra lub buliony monetowe. Czasami wykorzystuje się też platynę lub inne kruszce. Dzięki składowaniu metali szlachetnych emitenci stablecoina nie są zmuszeni do drukowania pieniędzy. Dodatkowo zdaniem ekspertów bezpośrednia ekspozycja na fizyczne dobra jest o wiele lepszym zabezpieczeniem. Odpowiednio przygotowany towar oddajemy wówczas do przechowywania przez instytucje, które go magazynują.

Czy stablecoiny wnoszą ze sobą jakieś ryzyko na rynek?

Zanim dokonamy transakcji rozpowszechnionymi dziś stablecoinami, musimy wziąć pod uwagę pewne ryzyko związane z ich naturą i użytecznością. Pomimo tego, że instytucjom udała się stabilizacja ceny stablecoinów, nadal nie są one w pełni bezpieczne. Musimy w rzeczywistości pamiętać o tym, że związane są z nimi takie same zagrożenia, jak z innymi kryptowalutami. Pamiętajmy o tym, że stablecoiny są tak samo narażone na cyberprzestępstwa różnego rodzaju. Niektórzy spekulanci zgodnie potwierdzają, że stablecoiny mogą stworzyć zwiększone ryzyko na rynku kryptowalut. Stablecoiny powiązujemy ściśle z aktywami, które odzwierciedlają ich realną wartość. Dlatego też pomimo tego, że są cyfrowym pieniądzem, ich wartości uzależniliśmy od fizycznego dobra majątkowego.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here