Fot.Pixabay

Chociaż jeszcze niechętnie mówimy o kryptograficznych aktywach na tle akcji firm, które mają kilka dekad, zaczynają dorównywać im kapitalizacją. Wszystkie osoby, które uważają cyfrowe pieniądze za niezbyt pewne źródło do przetrzymywania swoich oszczędności, powinni zwrócić uwagę na ostatni krach. Mówimy oczywiście o sytuacji związanej z cenami ropy naftowej na rynku. Pierwszy raz w historii zauważyliśmy, że towar ten wszedł na ujemny rynek. Ta krótkoterminowa zmienność mimo wszystko przedstawiła nam fakt dotyczący tego, że destabilizacja cenowa dotyczy wszystkich aktywów. Co za tym idzie nie tylko ruchy bitcoina lub ethereum mierzymy dziś z dużą dozą dystansu i braku zaufania. W rzeczywistości sytuacje takie, jak ta przyczyniły się nawet do zwiększenia zaufania dla rynku kryptowalutowego. Środki wymiany, w których przechowujemy swój kapitał, powinny być względnie stabilne cenowo. Ponieważ stablecoiny spełniają te wymogi, stały się one niezwykle użytecznym narzędziem rynkowym. Tokeny oparte na blockchainie stablecoinów nie podlegają zmianom innym niż inflacja pieniądza fiducjarnego.

Powody, dla których utrzymujemy stabilne ceny

Głównymi przyczynami, za których pośrednictwem utrzymujemy stałe ceny pieniądza fiducjarnego, są bankowe rezerwy federalny, na którym opieramy stablecoiny. Dzięki odpowiedniej regulacji władze sprawiają, że ceny cyfrowych walut na rynku pod ich kontrolą pozostają stabilne. Chociaż bardzo często podejmujemy dyskusje dotyczące tego, które z fiatów są tak naprawdę twardo umiejscowione. Wszystko z uwagi na to, że pojęcie fiata przeszło kilka transformacji na rynku ekonomicznym. Niegdyś rozumieliśmy, że fiatem są pokrycia w realnych dobrach materialnych. Przykładem są złoto, platyna, srebro, pallad, a nawet miedź w niektórych przypadkach. Dziś przetransformowaliśmy fiaty z typowego standardu metali szlachetnych do pokrycia w drukowanym pieniądzu państwowym. Dlatego też regulujemy stablecoiny najczęściej za pomocą dolara amerykańskiego, który pozwala na równomierną wymianę. W ten sposób dbamy o zabezpieczenie, które trwale stopuje dynamiczne wahania ceny. Powstrzymujemy w ten sposób wzrosty, ale takie ewentualne spadki wartości. W przypadku niektórych kryzysów bankierzy regulują popyt i podaż danej waluty, aby cena została ustabilizowana.

Fot.Pixabay

Różnorodne typy stablecoinów na rynku kryptowalut

Co powiemy o różnych rodzajach poszczególnych stablecoinów? W jaki sposób je rozróżniamy i czym tak właściwie charakteryzują się poszczególne z tych walut cyfrowych? Uważamy, że stablecoiny są jak najbardziej niezbędne dla stabilnego rozwoju gospodarki kryptowalutowej. Wypełniają one luki między różnymi kryptowalutami. Wyróżniamy tak naprawdę kilka różnych typów stablecoina. Pierwszy z nich i zarazem najważniejszym są stablecoiny zabezpieczone fiatami. Utrzymujemy za ich pomocą na przykład rezerwy dolara amerykańskiego. Za ich pośrednictwem zabezpieczamy także różnorodne tokeny na rynku. Inne formy zabezpieczenia rozróżniamy także w fiatach w postaci metali szlachetnych. Zabezpieczenie wartości składujemy niekiedy w srebrze, złocie lub platynie. Mimo wszystko dzisiaj większość stablecoinów zabezpieczymy dolarem amerykańskim. Fiducjarna waluta wykorzystuje dziś rezerwy dolarowe, które pokrywają blockchain tethera. Działa to na zasadzie przechowywania kapitału przez powierników. Oznacza to, że kontrolujemy część rynku kryptowalutowego poprzez banki centralne. Chociaż pomimo tego, że zabezpieczają oni fiaty dolarem, część koszyka odzwierciedla swoją wartość w postaci aktywów i akcji.

Zabezpieczanie stablecoinów wartością innych kryptowalut także wchodzi w grę

W przypadku zabezpieczenia innymi walutami cyfrowymi mówimy o stablecoinach, które są wspierane przez popularne projekty o dobrych cenach. Ponieważ stablecoiny opierają się na pewnych rezerwach pieniężnych, możemy zasilać je innymi aktywami. W tym przypadku są to inne kryptowaluty. Wysoką ilością audytów na rynku zabezpieczamy stabilność takiej monety, dzięki czemu utrzymujemy system w jednakowej cenie.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here