Fot.Pixabay

W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, czym są stablecoiny oraz dlaczego tak naprawdę potrzebujemy ich w świecie cyfrowego pieniądza. Na tle ostatniej dekady zauważamy, że kryptowaluty przeszły ogromną ekspansję od środków, w których jedynie składowaliśmy pewne wartości oraz spekulacje. Wraz ze wzrostem nie tylko kapitalizacji rynkowej, ale także liczby samych kryptowalut na rynku, zaczęliśmy tworzyć wspomniane w tytule stablecoiny. Kiedy zanurzymy się w rynek kryptowalutowy, bardzo szybko zauważymy, że oprócz standardowego krypto pieniądza spotykamy też monet pokryte w dolarach. Należy do nich między innymi tether, USDC, jak i Paxos. Wspominamy o nich, ponieważ są to prawdopodobnie trzy najlepsze stablecoiny. W rosnącym dzisiaj ekosystemie, który opieramy na w pełni cyfrowym działaniu, stablecoiny są dobrym rozwiązaniem. Wszystko z uwagi na to, że pozwalają na regulowanie kryptowalut, dzięki odpowiedniej polityce, która wpływa na blockchain.

Zatem czym tak właściwie są stablecoiny?

W rzeczywistości znana nam teraz idea stablecoina jest czymś zupełnie nowym w dynamicznie rozwijającym się świecie walut cyfrowych. Mimo wszystko nie jest to nic nowego na tle standardowej bankowości centralnej, którą wszyscy znamy. Dzięki temu zabiegowi stablecoiny są o wiele bardziej przyjazne dla użytkowników, którzy nie mieli okazji na poznanie świata kryptografii. Od kiedy kryptowaluty uzbierały na rynku ogromną kapitalizację, instytucje finansowe zastanawiają się nad regulacjami. Jednym z efektów są właśnie stablecoiny. Pojawiły się różne modele, za których pośrednictwem oferujemy dzisiaj propozycje monet o podobnych wartościach. Elementarnym celem stablecoiny jest oczywiście utrzymanie stałej kwoty waluty cyfrowej. W ten sposób uzyskujemy stabilność w odróżnieniu od innych kryptowalut, takich jak bitcoin lub ethereum. Najczęściej, gdy mamy do czynienia ze stablecoinami, które pokrywane są fiatami, utrzymujemy ceny jeden do jednego. Jest to wówczas w większości przypadków dolar amerykański. Jeden dolar w typowym systemie stablecoina odpowiada za jedną monetę, taką jak tether lub USDC.

Fot.Pixabay

Czy potrzebujemy stablecoinów na rynku kryptowalutowym?

Stabilne monety w cyfrowym świecie rynkowym stanowią dla nas pewnego rodzaju pomost. Są one połączeniem, które pozwala nam w łagodny sposób na przejście między starymi i nowymi systemami pieniężnymi. W najpopularniejszych przypadkach po prostu łączymy dolara z pewnymi cyfrowymi nominałami. Dla zbilansowania kapitału ustalamy wówczas wartości jeden do jednego za każdą monetę i dolara. Stablecoiny pomagają nam w zachowaniu bezpieczeństwa przy równoczesnej transformacji pieniądza na rynek cyfrowy. Ustanowiły one łatwiejszy dostęp do kryptowalut opartych na systemie blockchain oraz pozwalają na wprowadzenie wielu nowych usług. Stablecoiny są także ucieczką na kapitał dla osób, które obawiają się niezwykle dynamicznych zmian w cenie na innych rynkach kryptowalutowych. Stablecoiny to dla nas szansa na to, aby zanurzyć się w kryptowalutach bez obawy o nagłe spadki cen. Czy odnotowujemy jednak realne użycie stablecoinów? W tym przypadku zaznaczymy głównie błyskawiczne przekazy pieniężne i handel instrumentami pochodnymi. Stablecoiny mogą również być dla nas magazynem do zabezpieczenia kapitału.

Zrozumienie działania stablecoinów

Pomimo tego, że upłynęło już 12 lat od jego powstania, nadal to bitcoin pozostaje najpopularniejszą i najdroższą wśród kryptowalut. Nie mamy żadnych powodów co do tego, aby wątpić w to, że ten stan rzeczy ulegnie zmianom w najbliższym czasie. W samym listopadzie roku 2017 cena bitcoina podskoczyła z 5900 dolarów na ponad 19000 dolarów. To ogromny wzrost, który nie tylko utrzymaliśmy w bitcoinie, ale także niemal go potroiliśmy. Pomimo tego, że niektóre większe korekty bitcoina sprawiają, że uznajemy go za niestabilną kryptowalutę, jego cena zadowala posiadaczy. Pamiętajmy jednak o tym, że nieregulowane kryptowaluty potrafią zmienić swoje ceny nawet o 5% w ciągu kilku godzin.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

  1. […] Jeśli bierzemy pod uwagę społeczny oraz polityczny brak zaufania co do kryptowalut, zauważymy, dlaczego inwestorzy uciekają w kierunku stablecoinów. Stablecoiny są dla nas niewątpliwie czymś w rodzaju bezpiecznej przystani, w której zacumujemy swoje oszczędności w razie potrzeby. Pamiętajmy jednak o tym, że ponad połowa całego światowego bogactwa leży w jednym procencie ludzkości. Mimo wszystko schemat ten został zachowany również w ekonomii kryptowalut. Ponad 20% wszystkich bitcoinów posiada jedynie 448 osób spośród milionów członków systemu blockchain. W żargonie rynkowym nazywamy te osoby wielorybami. Jeśli osoby te zamieniają swoje kryptowaluty na stablecoiny, mamy wówczas do czynienia z trendami spadkowymi danego kapitału. Wiele osób podkreśla, że cena danej kryptowaluty, jak bitcoin lub ethereum jest wówczas zależna od poszczególnych wielorybów. Z kolei nie bezpośrednio od stablecoina. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here