Fot.Pixabay

Twórca bitcoina wprowadził go na rynek już ponad 10 lat temu. Od tego czasu zaobserwowaliśmy ogromny rozwój na rynku altcoinów, które dodatkowo doprowadziły do powstania tak zwanych stablecoinów. Prawdopodobnie najsławniejszym z dzisiejszych altcoinów jest ethereum, czyli kryptowaluta do zawierania smart kontraktów. Mimo wszystko nie zliczymy dosłownie wszystkich coinów, z którymi mamy do czynienia, ponieważ jest ich ponad kilka tysięcy. Wielu z nas z całą pewnością wyobraża sobie, że mogliśmy w pewnym momencie życia dołączyć do grona milionerów. Za pośrednictwem wzrostu niektórych kryptowalut mogliśmy zostać nawet miliarderami. Nabywanie bitcoinów ponad dekadę temu dziś odmieniłoby nasze życia. Wszystko z uwagi na monstrualne wzrosty niektórych kryptowalut. Oczywiście głównie zaliczamy do tej grupy bitcoina. Kryptowaluta, która dawniej kosztowała kilkanaście centów, dzisiaj oscyluje w cenach kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Mimo wszystko nie tylko bitcoin pozwolił się bogacić. Niestety niestabilne monety ulegają zarówno szybkim wzrostom, jak i upadkom, co musimy mieć stale na uwadze podczas handlowania.

Czym są stablecoiny?

Przez pojęcie stablecoina rozumiemy kryptowaluty, które bardzo często wyrażamy w dolarach z uwagi na wysoki udział Ameryki w rynku. Stablecoiny powstały głównie po to, aby handlowcy mogli minimalizować ryzyko związane z wahaniami innych kryptowalut. Stablecoiny indeksujemy na podstawie dolarów, dlatego też możemy za ich pośrednictwem relatywnie bezpiecznie ulokować kapitał. Dzisiaj spojrzymy na niektóre ze stablecoinów, które są godne uwagi.

  • Jedną z najważniejszych pozycji będzie przede wszystkim kryptowaluta tether, znana jako USDT. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi 1,884,587,370 USD.
  • Kolejnym stablecoinem powiązanym z rynkiem amerykańskim jest trueUSD, czyli w skrócie TUSD. Kapitalizacja rynkowa: 213749697 USD.
  • Mniej znaną pozycją jest DAI, czyli MakerDao. Kapitalizacja rynkowa: 56801,526 USD.
  • Wiemy również o kryptowalucie Paxos Standard, PAX. Możemy go znaleźć na najpopularniejszych giełdach kryptowalutowych, takich jak binance lub DigiFinex. Kapitalizacja rynkowa: 167 241 364 USD.
  • Ostatnim stablecoinem na naszej liście jest Gemini Dollar, czyli GUSD. Znajdziemy go na giełdzie HitBTC oraz BCEX. Jego kapitalizacja rynkowa osiągnęła 86.072.734 USD.
Fot.Pixabay

Czy stablecoiny wpływają bezpośrednio na ceny kryptowalut?

W odróżnieniu od nowych na rynku stablecoinów klasyczne kryptowaluty nie są w żadnym stopniu powiązane z firmami lub rządami. Nie wiążemy ich także na żadnej płaszczyźnie z rozwiązaniami politycznymi oraz preferencjami społecznymi. Główną zasadą kryptowalut dawniej była przede wszystkim anonimowość oraz decentralizacja. Oznacza to, że pierwsze z kryptowalut, takie jak bitcoin lub ethereum uzależniliśmy całkowicie od podaży i popytu chętnych. Co za tym idzie, na dzisiejszym rynku są całkiem niestabilne. Kiedy przyjrzymy się wykresom, ich niestabilność jest widoczna gołym okiem. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że zmienność jest zarówno siłą napędową dla wielu osób, jak i brakiem regulacji. Z uwagi na ogólny brak zaufania ze strony instytucji do kryptowalut, niektórzy postrzegają je jako niezrównoważone i niestabilne. Brak możliwości regulowania kryptowalut przez rząd także w pewnym stopniu przyczynia się do ograniczenia zaufania. Ludzie są zaniepokojeni tym, że kryptowalutowej ekonomii brakuje strukturyzacji. W ten sposób możemy postrzegać je jedynie jako spekulację.

Informacje warte zapamiętania

Jeśli bierzemy pod uwagę społeczny oraz polityczny brak zaufania co do kryptowalut, zauważymy, dlaczego inwestorzy uciekają w kierunku stablecoinów. Stablecoiny są dla nas niewątpliwie czymś w rodzaju bezpiecznej przystani, w której zacumujemy swoje oszczędności w razie potrzeby. Pamiętajmy jednak o tym, że ponad połowa całego światowego bogactwa leży w jednym procencie ludzkości. Mimo wszystko schemat ten został zachowany również w ekonomii kryptowalut. Ponad 20% wszystkich bitcoinów posiada jedynie 448 osób spośród milionów członków systemu blockchain. W żargonie rynkowym nazywamy te osoby wielorybami. Jeśli osoby te zamieniają swoje kryptowaluty na stablecoiny, mamy wówczas do czynienia z trendami spadkowymi danego kapitału. Wiele osób podkreśla, że cena danej kryptowaluty, jak bitcoin lub ethereum jest wówczas zależna od poszczególnych wielorybów. Z kolei nie bezpośrednio od stablecoina.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here