Twórca bitcoina wprowadził go na rynek już ponad 10 lat temu. Od tego czasu zaobserwowaliśmy ogromny rozwój na rynku altcoinów, które dodatkowo doprowadziły do powstania tak zwanych stablecoinów. Prawdopodobnie najsławniejszym z dzisiejszych altcoinów jest ethereum, czyli kryptowaluta do zawierania smart kontraktów. Mimo wszystko nie zliczymy dosłownie wszystkich coinów, z którymi mamy do czynienia, ponieważ jest ich ponad kilka tysięcy. Wielu z nas z całą pewnością wyobraża sobie, że mogliśmy w pewnym momencie życia dołączyć do grona milionerów. Za pośrednictwem wzrostu niektórych kryptowalut mogliśmy zostać nawet miliarderami. Nabywanie bitcoinów ponad dekadę temu dziś odmieniłoby nasze życia. Wszystko z uwagi na monstrualne wzrosty niektórych kryptowalut. Oczywiście głównie zaliczamy do tej grupy bitcoina. Kryptowaluta, która dawniej kosztowała kilkanaście centów, dzisiaj oscyluje w cenach kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Mimo wszystko nie tylko bitcoin pozwolił się bogacić. Niestety niestabilne monety ulegają zarówno szybkim wzrostom, jak i upadkom, co musimy mieć stale na uwadze podczas handlowania.
Czym są stablecoiny?
Przez pojęcie stablecoina rozumiemy kryptowaluty, które bardzo często wyrażamy w dolarach z uwagi na wysoki udział Ameryki w rynku. Stablecoiny powstały głównie po to, aby handlowcy mogli minimalizować ryzyko związane z wahaniami innych kryptowalut. Stablecoiny indeksujemy na podstawie dolarów, dlatego też możemy za ich pośrednictwem relatywnie bezpiecznie ulokować kapitał. Dzisiaj spojrzymy na niektóre ze stablecoinów, które są godne uwagi.
- Jedną z najważniejszych pozycji będzie przede wszystkim kryptowaluta tether, znana jako USDT. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi 1,884,587,370 USD.
- Kolejnym stablecoinem powiązanym z rynkiem amerykańskim jest trueUSD, czyli w skrócie TUSD. Kapitalizacja rynkowa: 213749697 USD.
- Mniej znaną pozycją jest DAI, czyli MakerDao. Kapitalizacja rynkowa: 56801,526 USD.
- Wiemy również o kryptowalucie Paxos Standard, PAX. Możemy go znaleźć na najpopularniejszych giełdach kryptowalutowych, takich jak binance lub DigiFinex. Kapitalizacja rynkowa: 167 241 364 USD.
- Ostatnim stablecoinem na naszej liście jest Gemini Dollar, czyli GUSD. Znajdziemy go na giełdzie HitBTC oraz BCEX. Jego kapitalizacja rynkowa osiągnęła 86.072.734 USD.

Czy stablecoiny wpływają bezpośrednio na ceny kryptowalut?
W odróżnieniu od nowych na rynku stablecoinów klasyczne kryptowaluty nie są w żadnym stopniu powiązane z firmami lub rządami. Nie wiążemy ich także na żadnej płaszczyźnie z rozwiązaniami politycznymi oraz preferencjami społecznymi. Główną zasadą kryptowalut dawniej była przede wszystkim anonimowość oraz decentralizacja. Oznacza to, że pierwsze z kryptowalut, takie jak bitcoin lub ethereum uzależniliśmy całkowicie od podaży i popytu chętnych. Co za tym idzie, na dzisiejszym rynku są całkiem niestabilne. Kiedy przyjrzymy się wykresom, ich niestabilność jest widoczna gołym okiem. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że zmienność jest zarówno siłą napędową dla wielu osób, jak i brakiem regulacji. Z uwagi na ogólny brak zaufania ze strony instytucji do kryptowalut, niektórzy postrzegają je jako niezrównoważone i niestabilne. Brak możliwości regulowania kryptowalut przez rząd także w pewnym stopniu przyczynia się do ograniczenia zaufania. Ludzie są zaniepokojeni tym, że kryptowalutowej ekonomii brakuje strukturyzacji. W ten sposób możemy postrzegać je jedynie jako spekulację.
Informacje warte zapamiętania
Jeśli bierzemy pod uwagę społeczny oraz polityczny brak zaufania co do kryptowalut, zauważymy, dlaczego inwestorzy uciekają w kierunku stablecoinów. Stablecoiny są dla nas niewątpliwie czymś w rodzaju bezpiecznej przystani, w której zacumujemy swoje oszczędności w razie potrzeby. Pamiętajmy jednak o tym, że ponad połowa całego światowego bogactwa leży w jednym procencie ludzkości. Mimo wszystko schemat ten został zachowany również w ekonomii kryptowalut. Ponad 20% wszystkich bitcoinów posiada jedynie 448 osób spośród milionów członków systemu blockchain. W żargonie rynkowym nazywamy te osoby wielorybami. Jeśli osoby te zamieniają swoje kryptowaluty na stablecoiny, mamy wówczas do czynienia z trendami spadkowymi danego kapitału. Wiele osób podkreśla, że cena danej kryptowaluty, jak bitcoin lub ethereum jest wówczas zależna od poszczególnych wielorybów. Z kolei nie bezpośrednio od stablecoina.
