Fot.Pixabay

W dzisiejszych wpisie poruszymy kilka zagadnień związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem w świecie kryptowalut. Uważamy, że jest to niezwykle istotny aspekt, bez którego trudno poruszać się w tym uniwersum. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, nie może zabraknąć wiedzy dotyczącej portfeli kryptowalutowych. Zacznijmy zatem od absolutnych podstaw. Czym tak naprawdę jest portfel kryptowalutowy? Jest to miejsce, w którym przechowujemy swoje dobra finansowe składowane w postaci kryptowalut. Najczęściej w przypadku dzisiejszego rynku są to po prostu nasze bitcoiny. Portfele zostały skonstruowane przez programistów w taki sposób, aby weryfikowały transakcje podczas wykonywania operacji finansowych. Nasz portfel przechowuje dla nas w bezpiecznym środowisku zabezpieczone kryptografią informację. Należą do nich seed, klucz prywatny do podpisywania transakcji oraz kryptowaluta. Dzięki tym wszystkim atrybutom nie tylko przechowujemy swoje pieniądze, ale także zabezpieczamy się przed dostępem osób trzecich do naszych środków. Bardzo często portfele kryptowalutowe są porównywane do giełdy. Niestety giełda nie oferuje funkcji magazynowania, które otrzymujemy dzięki portfelom.

W jaki sposób działają portfele bitcoinowe?

Zrozumienie działania portfeli kryptowalutowych musimy rozpocząć od pojęcia, którym jest blockchain. Blockchain to sieć publicznej, za której pośrednictwem przeprowadzamy wszystkie transakcje między giełdami i portfelami. Transakcja w systemie blockchain to w rzeczywistości wymiana danych między jednym i drugim portfelem. W praktyce podczas transakcji wymieniamy bitcoiny na pewną usługę lub pieniądz fiducjarny. Oczywiście może zajść także odwrotna sytuacja. Blockchain pozwala nam za pośrednictwem portfela nie tylko na odbiór, ale także na wysyłanie kryptowalut. Wszystkie portfele zostały zabezpieczone tajnymi danymi, o które dbamy za pomocą kryptografii. Transakcje są podpisywane i weryfikowane na bieżąco przez blockchain, który pilnuje, aby nikt nie dokonał oszustwa. Dzięki nieustannej weryfikacji bloków jesteśmy pewni co do tego, że przelew trafia bezpiecznie do właściwego portfela. System ten sprawił, że swobodnie przesyłamy i otrzymujemy nieograniczone ilości bitcoinów bez względu na nasz status społeczny. Zdecentralizowana sieć zadbała również o to, aby każdy użytkownik przechowywał nieograniczoną ilość kryptowaluty na swoim portfelu.

Fot.Pixabay

Ile zapłacimy za portfel kryptowalutowy?

Niewiele osób spoza społeczności miłośników kryptowalut zdaje sobie sprawę z tego, że korzystanie z portfela nic nas nie kosztuje. Jeżeli naszym jedynym celem jest przechowywanie swoich środków na zabezpieczonym kryptografią portfelu, nie musimy zupełnie za to płacić. Sytuacja zmienia się, jednak gdy zachodzi potrzeba sfinalizowania pewnej transakcji. W zależności od tego, co próbujemy zrobić, zostaniemy w systemie obciążeni pewnymi opłatami manipulacyjnymi. Głównie dotyczy to przesyłania bitcoinów na inne adresy. Klasycznym przykładem opłat transakcyjnych jest pokrywanie tak zwanego fee w blockchainie bitcoina. Kiedy zdecydujemy się na zakup bitcoina na giełdzie, musimy pokryć koszty przelewu. Właściciel giełdy zostanie wówczas zmuszony do ustalenia pewnej opłaty transakcyjnej, aby zakupione przez nas bitcoiny dotarły do celu. Istnieją również portfele sprzętowe, które kupimy w różnych cenach. Najtańsze modele oscylują w graniach 50 dolarów amerykańskich, z kolei najdroższe z nich występują w cenie nawet 200 dolarów. Jeśli używamy jednak portfela jedynie do przechowywania. Nie są koniecznością.

W jaki sposób wypłacamy pieniądze z portfela kryptowalutowego?

Pamiętajmy o tym, że nie możemy wymienić swoich bitcoinów na klasyczny pieniądz fiducjarny w dowolnym momencie. Jeśli pragniemy zamiany bitcoinów na złotówki, musimy sprzedać swoje bitcoiny w łańcuchu bloków. Najczęściej dokonujemy tego rodzaju czynności za pośrednictwem specjalnej giełdy, która obraca kryptowalutami. Giełda za drobną opłatą obsłuży w naszym imieniu transakcję, aby momentalnie znaleźć kupców. Dzięki temu szybko przeliczamy wartość naszych kryptowalut na gotówkę. Skorzystanie z usługi oczywiście wiąże się z pewnymi opłatami, jednak pozwolą one zaoszczędzić ogromną ilość czasu.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here