Fot.Pixabay

Stablecoinykryptowalutami, za których pomocą utrzymujemy stałe wartości pieniądza cyfrowego składowanego w blockchainie. Zwykłe aktywa w świecie kryptografii charakteryzują się głównie tym, że ich cena podlega bardzo dynamicznym zmianom z uwagi na brak regulacji rynkowych. Stały przedział cenowy wśród stablecoinów najczęściej podwiązujemy z dolarem amerykańskim. Mamy również do czynienia z walutami, które przestrzegają pewnych indeksów cenowych. Głównym motorem napędowym, który obserwujemy na tym rynku, jest jednak zawsze popyt i podaż. Ze stablecoinami jest jednak nieco inaczej. Wszystko z uwagi na to, że wiążemy ich wartość z pewnymi walutami fiducjarnymi lub wartościowymi przedmiotami. Część stablecoinów jest nawet oparta na cenach złota i srebra. Najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu utrzymujemy stablecoiny w ryzach, są sposoby regulowania ich systemu. Oznacza to, że wszystko tak prawdę leży w rękach organizatora, który operuje blockchainem danego stablecoina.

Trzy rodzaje stablecoinów na rynku

Zgodnie z informacjami, które pozyskujemy z sieci niektóre ze stablecoinów, wymagają nieustannej regulacji. Przykładem jest tether. W przypadku tego stablecoina niezbędny jest powiernik regulacji waluty, który zarezerwuje ją w określonej kwocie. Tether rezerwujemy za pośrednictwem dolara amerykańskiego, w którym znajduje on swoje pokrycie. Dolary, które w systemie powiązujemy z tetherem są przechowywane na kontach banków. Służą nam jako pokrycie kryptowaluty. Dzięki temu, że pokrywamy ją w pieniądzach fiducjarnych, nie doświadczymy gwałtownych wahań w cenie. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że kwota pokrycia zawsze musi równać się kwocie reprezentatywnej stablecoina. W przeciwnym wypadku system możemy uznać za unieważniony z uwagi na brak spełnienia warunków regulacji. Istnieją jednak stablecoiny, które spełniają warunki kryptowaluty o stałej cenie bez instytucjonalnego zwierzchnika. Mówimy tutaj na przykład o kryptowalucie DAI. W tym przypadku używamy inteligentnych kontraktów opartych na łańcuchach blockchainu ethereum. Projekty stablecoinów dzielimy na 3 główne rodzaje.

Fot.Pixabay

Stablecoiny z zabezpieczeniami typu fiat, czyli za pomocą pieniędzy fiducjarnych

Jest to najprostszy sposób, który pozwala nam na zabezpieczenie systemu steblecoinów. W systemie, który zabezpieczamy fiatami, każda z kryptowalut jest tworzona na podstawie ilości pieniądza, który ją pokrywa. Zarówno produkcją, jak i usuwaniem monet w tych systemach zajmują się emitenci. Oznacza to, że jesteśmy w tym systemie uzależnieni od pewnego zwierzchnika, który czuwa nad poprawnym egzekwowaniem praw systemu. Dla wielu użytkowników systemy te przypominają zużywanie ilości złota z sejfu bankowego. Za każdą ilością zużytego złota stoi pewna ilość dolara. W tym przypadku złoto zastępujemy jednak tetherem. W jaki sposób sprawiliśmy, że ceny takiej kryptowaluty pozostają stabilne? Dopóki strona, która honoruje wpłaty i wypłaty w danej walucie, możemy dokonać zamiany swojego aktywu w tej samej cenie. W przypadku tethera jest to jeden dolar za kryptomonetę. Jakie jeszcze stablecoiny zabezpieczamy za pomocą systemu fiat? Należą do nich nie tylko tether, ale take DAI, Gemini, TrustToken oraz mniej znany Pax Circle.

Waluty zabezpieczone znanymi kryptowalutami

Jak sama nazwa wskazuje w tego rodzaju systemach, zabezpieczamy pieniądz za pośrednictwem znanej kryptowaluty. Dobry przykład stanowi pokrycie w ethereum. Mimo wszystko kryptowaluty, które służą do zabezpieczenia pokrycia, nie są stabilne. Dlatego też producenci wyprodukowali węzeł zabezpieczeń, który sprawia, że ceny emitowanego stablecoina są podobne. Które ze stablecoinów zabezpieczamy w ten sposób? Do najbardziej rozpowszechnionych zaliczamy przede wszystkim MakerDao i Havven.

Czy warto dodawać stablecoiny do swojego portfolio?

Jeśli jesteście osobami, które nie do końca znają się na technologii blockchain, stablecoiny pomogą wam w zabezpieczeniu waszych aktywów. Przechowywanie cyfrowych dóbr za pośrednictwem stablecoina jest prostsze niż w przypadku bitcoina. Wszystko z uwagi na to, że nie testują one tak ogromnych fluktuacji cenowych.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here