Fot.Pixabay

Bitcoin to pierwsza spośród wszystkich kryptowalut, czyli elektronicznych środków płatniczych. Kryptowaluty charakteryzują się tym, że są zdecentralizowaną formą gotówki. Nie podlegają bankom, jak i regulacjom. Uwielbiamy kryptowaluty przede wszystkim za to, że eliminują potrzebę korzystania z pośredników podczas wykonywania transakcji. Bitcoin jest jednak szczególną kryptowalutą. Żadna z nich nawet nie zbliżyła się do jego wartości. Cena bitcoina na początku 2021 roku przekroczyła kwotę 40000 dolarów. Wraz z tak dynamicznym wzrostem cen, bitcoin wydaje się coraz bardziej atrakcyjną opcją. Dzięki temu zwiększa się jego popularność na całym świecie. Musimy jednak pamiętać o tym, że inwestycje wiążą się z ryzykiem. Niektórzy mówią nawet, że eksperymentalne waluty, jak bitcoin są niebezpieczne z uwagi na to, jak wiele można stracić. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nasze inwestycje zostały wykonane z głową.

Czym jest bitcoin z definicji?

Bitcoin jest projektem, który został uruchomiony już w 2009 roku. Na początku, gdy nie mieliśmy jeszcze do czynienia z innymi kryptowalutami, mogliśmy nazwać bitcoina aktywem. Dziś wiemy jednak, że jest to całkowicie zdecentralizowana forma cyfrowej gotówki, którą wszyscy możemy posiadać. Dzięki temu, że nikt nie kontroluje bezpośrednio bitcoina, możemy pominąć pośredników podczas wykonywania transakcji. Przesyłając oraz otrzymując bitcoiny, nie musimy korzystać z usług banku oraz rządu. Bitcoin działa za pośrednictwem tak zwanego połączenia peer to peer. System ten pozwala nam przesyłać dane, które są dostępne jedynie dla nadawcy i odbiorcy. W ten sposób tworzymy waluty, które są zabezpieczone kodem, zamiast wartościami materialnymi. Możemy krótko podsumować działanie bitcoina. Należałoby wówczas powiedzieć, że jest to pieniądz, który opiera się na płatnościach kryptograficznych. Dzięki temu, że nikt nie ma bezpośredniego wglądu do transakcji, przesyłanie bitcoina jest widoczne jedynie dla obu stron transakcji. W bankach nasz dane udostępniane są pośrednikom i organizacjom rządowym.

 

Fot.Pixabay

W jaki sposób działa bitcoin?

Bitcoin stał się dziś pewnego rodzaju symbolem handlowym. W rzeczywistości znany na całym świecie cyfrowy pieniądz jest plikiem komputerowym. Jest to plik przechowywany w cyfrowych portfelach, które możemy zainstalować na swoim komputerze lub smartfonie. Jeżeli chcecie jednak zrozumieć działanie kryptowaluty, musimy wprowadzić do wątku kilka pojęć. Pierwszym z nich będzie blockchain. Bitcoin jest plikiem zasilanym przez oprogramowanie open source, które znamy jako blockchain. Oprogramowanie to stanowi publiczny zapis, który tworzy bloki. Każdy nowy blok jest kolejnym zapisem, który zostaje przykuty do ogromnej ilości istniejących już bloków. W ten sposób kod bitcoina zawiera w sobie trwały zapis wszystkich transakcji. Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, dzięki czemu dziś króluje na rynku. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z ponad sześcioma tysiącami różnych kryptowalut, które poszły śladem btc. Inne waluty cyfrowe, które powstały po stworzeniu bitcoina, nazywamy altcoinami.

Co musimy wiedzieć o działaniu btc?

Pomijając działanie technologii blockchain, każda osoba powinna zapoznać się z terminologią kluczy prywatnych i cyfrowych górników. Klucze prywatne zawierają w sobie publiczny klucz bitcoina, który umożliwia współpracę między blokami. Jest to pewnego rodzaju dowód autoryzacji. Dzięki kluczom możemy zainicjować transakcje i je odbierać. Nie może nam też umknąć pojęcie związane z cyfrowymi górnikami. Są oni członkami platformy. Górnicy odpowiadają jednak za wydobywanie kolejnych bloków w technologii blockchain. Dzięki temu mogą oni potwierdzać wszelkie transakcje za pomocą swoich szybkich procesorów i kart graficznych. Za wszystkie wysiłki niezbędne do potwierdzania transakcji, górnicy otrzymują nagrody w postaci pewnej części bitcoina. Mogą oni w przyszłości spieniężyć wykopane przez ich sprzęt bitcoiny.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here