Fot.Pixabay

Bitcoin to kryptowaluta, która znajduje się na ustach inwestorów już od wielu lat. Mimo wszystko specyfika jej działania sprawia, że do końca rozumiemy działanie tego systemu. W odróżnieniu znanych nam dotychczasowo dóbr kryptowaluty są całkowicie cyfrowe. To właśnie przez to wielu z nowicjuszy ma kłopoty z pojęciem działania tego rodzaju pieniądza. Bitcoin, jeżeli chodzi o jego pokrycie, nie odpowiada dziś walutom fiducjarnym. Przyjrzyjmy się zatem temu, w jaki sposób działa ta kryptowaluta. Aby każdy z czytelników mógł pojąć jej działanie, musimy rozłożyć funkcje bitcoina na części pierwsze. Nasze dywagacje pozwolą nam także zastanowić się nad potencjalną rolą bitcoina w przyszłości gospodarki.

W jaki sposób działa bitcoin?

Chociaż pojęcie bitcoina jest przez nas wielokrotnie upraszczane, w rzeczywistości bitcoin to naprawdę złożona technologia. Cały projekt blockchain, na którym opieramy bitcoin, jak się bardzo często okazuje, bywa niezrozumiały dla inwestorów. To świadczy o jego zaawansowanej naturze. Kryptowaluty takie jak bitcoin nie są po prostu kwotą, którą przypisujemy do swojego konta bankowego. Bitcoin nie ma także przekaźnika, który może fizycznie pokryć jego wartość. Tak jak przykładowo jest w przypadku złota, srebra i platyny. Za znanym nam bitcoinem nie stoją żadne monety i banknoty. System blockchain weryfikuje wartość btc za pośrednictwem globalnej sieci peer to peer. Dlaczego jednak uznajemy bitcoina za pieniądze? Bitcoin to w rzeczywistości blok danych. Rezerwowanie miejsca dla tych danych, przenoszenie ich i zatwierdzanie wymaga mocy obliczeniowej. Dzięki tej zasadzie zamieniamy moc kart graficznych i procesorów w bitcoiny. Tak zwani górnicy użyczają mocy obliczeniowej swoich komputerów, aby wydobywać kolejne bloki danych w systemie blockchain.

Fot.Pixabay

Co jeszcze musimy wiedzieć na temat btc?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trudno pokryć wiedzę dotyczącą bitcoina krótkimi wyjaśnieniami. Musimy zatem przygotować też nieco bardziej zaawansowaną wersję wyjaśnień. Przenoszenie informacji w sieci blockchain polega nie tylko na transferowaniu plików z miejsca na miejsce. Sieć peer to peer umożliwia nam także. Generowanie nowych bloków oraz ich weryfikację. Dzięki weryfikowaniu bloków z informacjami możemy być pewni co do tego, że sieć związana z kryptowalutami jest dla nas bezpieczna. Dzięki tym zabezpieczeniom nowe bloki bitcoina mogą zostać przez nas wyrażone w postaci waluty płatniczej. Nie tylko bitcoin, ale także inne cyfrowe monety nazywane są kryptowalutami. Nazwaliśmy je przedrostkiem krypto, ponieważ wszystkie wykorzystują techniki kryptograficzne. Dzięki nim w bezpieczny sposób wydobywany nowe bloki oraz weryfikujemy te przesyłane z miejsca na miejsce. Sekwencje te sprawiają, że transakcji nie da się sfałszować. Dodatkowo dokładne uwierzytelnianie transferów kryptowalut sprawia, że pomimo jawnej transakcji, nie możemy namierzyć właściciela portfela.

Jak rozumiemy obsługę systemu bitcoina?

Zanim bitcoiny zostaną przed nas faktycznie wydane w myśl zakupów lub wymiany dóbr, muszą najpierw zostać wydobyte. Oznacza to, że ktoś musi użyczyć mocy obliczeniowej swojego sprzętu komputerowego do tego, aby odblokować blok bitcoina. Taki blok informacji możemy zakupić za pośrednictwem giełdy lub bezpośrednio od innych posiadaczy waluty. Najważniejszym aspektem systemu blockchain jest to, że bitcoiny są samowystarczalne. Państwa drukują konwencjonalne waluty lub je wybijają w mennicach. Następnie trafiają do banków i skarbnic, które zajmują się ich przechowywaniem oraz transferowaniem. W przypadku bitcoina nie mamy do czynienia z osobami postronnymi podczas transakcji. Część użytkowników systemu blockchain po prostu je wydobywa, dostarczając mocy obliczeniowej. Mocą obliczeniową sprzętu tworzymy bloki danych, które zostaną rozproszone po całej sieci w celu potwierdzania transakcji. Proces samego kodowaniu bloków bitcoina wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Dlatego też każdy, kto wygeneruje nowy blok informacji, jest nagrodzony pewną częścią bitcoina. Jest to samoskalujący i replikujący się system płatniczy.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here