Fot.Pixabay

Pomimo tego, że bitcoin nieustannie zwiększą swoją cenę od ponad dekady, nadal wielu nie wierzy w to pojęcie. Niektórzy zadają sobie pytanie dotyczące tego, czy bitcoin naprawdę jest pieniądzem. Możemy wyobrazić sobie kryptowalutę w postaci środka płatniczego za pomocą pewnej analogii. Kiedy kupujemy dowolny produkt w supermarkecie, używając kardy debetowej, transakcja składa się z kilku czynności. Na początku musimy przelać środki na konto w banku, gdzie podpinamy naszą kartę. Następnie bank weryfikuje transakcję i przesyła przelew na poczet sklepu, w którym robimy zakupy. Ostatnim krokiem jest przejęcie pieniędzy z banku przez sklep. Tym sposobem finalizujemy transakcję. W rzeczywistości transakcja w systemie blockchain składa się z podobnych kroków.

W jaki sposób wydajemy nasze bitcoiny?

Użytkownicy systemu blockchain przechowują na swoich portfelach dane dotyczące ilości bitcoina, którą posiadają. Portfel jest dla nas odpowiednikiem konta bankowego. Reprezentuje on ilość monet, którą dysponujemy w systemie blockchain. Portfele kryptowalutowe są jednak nie tylko nośnikami wartości. Umożliwiają nam wysyłanie i odbieranie transakcji. Za pośrednictwem portfela dwóch użytkowników może wyrazić zgodę na transakcję. Nasze portfele kryptowalutowe obsługują kryptograficzne procesy wprowadzające wieloetapowe weryfikacje. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że bitcoin nie dysponuje żadnym globalnym bankiem lub pośrednikami. Jest to w pełni zautomatyzowany samowystarczający system oparty na technologii blockchain. Wszystkie transakcje i potwierdzenia są weryfikowane za pośrednictwem mocy obliczeniowej użyczonej przez osoby, które wydobywają kryptowalutę. Techniczny aspekt bitcoina jest dosyć złożony. Prowadzimy transakcje, które weryfikujemy za pomocą bloku danych. Każdy blok danych kryptograficznych, który tworzymy, zawiera pewne informacje. Nie tylko weryfikują one przesyłanie bitcoinów, ale także łączą się z poprzednimi blokami i zapewniają miejsce nowym.

Fot.Pixabay

Przebieg transakcji

W tradycyjnym sensie, który jest nam wszystkim znany, wysyłanie bitcoinów jest prawdopodobnie jedną z najbezpieczniejszych form transportu dóbr. Reasumując, złożona kryptografia dba o to, aby cały proces był odpowiednio zaszyfrowany. Dzięki temu, że przesyłane przez nas bitcoiny przechodzą wielopoziomową kontrolę danych, sfałszowanie transakcji jest niemożliwe. Godne uwagi jest jednak to, że możliwe są kradzieże bitcoinów. Musimy mieć na uwadze to, że wyczyszczenie słabo zabezpieczonego portfela jest bardzo prawdopodobne. Jeżeli komuś powiedzie się odkrycie naszego hasła i portfela, na którym trzymamy zapis swoich bitcoinów, może on je dowolnie przesłać. Co więcej, pamiętajmy o tym, że hakowanie lub socjotechnika cyfrowa pozwala na wyczyszczenie portfela kryptowalutowego w taki sposób, że nie będziemy w stanie wyśledzić złodzieja. Nie regulujemy bitcoinów w taki sposób jak klasycznych transakcji bankowych. Możemy wyśledzić klasyczne transakcje za pośrednictwem pomocy banku. Niestety w przypadku bitcoinów przesłanych na cudzy portfel, musimy liczyć się z tym, że przepadną na stałe.

Jak zamieniamy bitcoin w prawdziwe pieniądze?

W ekonomiczny sensie wszyscy zgodnie potwierdzamy, że bitcoin jest pieniądzem. Przede wszystkim jest źródłem realnej wartości, na które zgadzają się inwestorzy z całego świata. Kryptowaluta, którą jest bitcoin, umożliwia nam również bezpośrednio handlowanie i zamienianie jej na usługi. Oznacza to, że spełnia wszystkie wymagania, dzięki którym możemy nazwać go pieniądzem. Oczywiście nie zapłacimy bitcoinem bezpośrednio za rachunki lub artykuły spożywcze. Mimo wszystko znajdziecie na internecie ogromną ilość towarów i usług, którą opłacimy bitcoinami. Jedną z największych sieci, która aktualnie akceptuje płatności w kryptowalutach, jest firma Newegg. Zajmuje się sprzedażą cyfrowych kodów do gier. Warto zaznaczyć również to, że lista miejsc, w których możemy płacić bitcoinami, nieustannie rośnie. Co za tym idzie, w przyszłości prawdopodobnie większa ilość usługodawcą w mniejszym lub większym stopniu zainteresuje się technologia blockchain. Niektórzy z nich stworzą swoje własne portfele, na które prześlemy odpowiednią ilość btc, inni rozwiążą problem za pomocą kart podarunkowych.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here