Fot.Pixabay

Wartość bitcoina jest parametrem, który podąża zgodnie z prawami podaży i popytu. Dlatego też możemy zaobserwować na wysoką i chaotyczną fluktuację ceny tej waluty z uwagi na wahania popytu. Pamiętajmy o tym, że oprócz samego handlu bitcoinami, waluta skupia wokół siebie minerów. Czyli tak zwanych elektronicznych górników. Wydobywają oni bitcoina za pośrednictwem mocy operacyjnej swojego sprzętu komputerowego. Ta aktywność wymaga wówczas nie tylko ogromnej wiedzy dotyczącej poruszania się po świecie kryptowalut. Zakup sprzętu do kopania kryptowalut mógłby porządnie wyszczuplić nasze portfele. Oczywiście kupujemy bitcoina głównie z jednego powodu. Jest to dla nas pewnego rodzaju spekulacja. Wszyscy ludzie na świecie, którzy przetrzymują bitcoiny na portfelach, wierzą w to, że w przyszłości będą one droższe. Niestety cena bitcoina jest bardzo trudna do przewidzenia.

Jak wygląda przechowywanie bitcoinów?

Bitcoin tak jak inne kryptowaluty jest przechowywany przez nas w portfelach elektronicznych. Mamy do czynienia z dwoma rodzajami portfeli. Istnieją portfele, które są oparte na przechowywaniu informacji w chmurze. Operujemy także portfelami, które są pewnego rodzaju przenośnymi dyskami. Przypominają nam one pen drive. Jeżeli chodzi o portfele znajdujące się w chmurze, koncepcja ta z pewnością jest wam znana. W tym przypadku waluta jest zapisana na giełdzie lub na stronie dostawcy portfela elektronicznego, który pozwala nam korzystać ze swoich usług. Tego rodzaju portfele możemy obsłużyć za pośrednictwem niemal każdego sprzętu. Komputera, laptopa, smartfona, tabletu, konsoli. Portfel będący fizycznym dyskiem jest z kolei urządzeniem, które umożliwia nam pobieranie oraz przesyłanie bitcoinów. Nie jest jednak zależne od zewnętrznego operatora. Reasumując, główną różnicą jest to, że portfeli fizycznych nie podłączamy do internetu. Dzięki temu wiele osób uznaje ten wybór za o wiele bezpieczniejsze zabezpieczenie dla technologii blockchain.

Fot.Pixabay

Wady związane z zakupem bitcoina

Główną wadą, której niestety nie możemy w żaden sposób przemilczeć, jest niestabilna cena bitcoina. Niedoświadczeni inwestorzy mogą pogubić się w tym, kiedy powinniśmy kupić kryptowalutę. W rzeczywistości między rokiem 2016 i 2020 skoki cen były niezwykle ogromne. W niektórych przypadkach musieliśmy czekać 3 lata na to, aby odrobić straty związane z kupnem bitcoina w tamtym okresie. Kolejnym aspektem, który spędza sen z naszych powiek, jest obawa przed hakowaniem danych. Chociaż dla wielu z nas technologia blockchain wydaje się niezwykle obiecującym przedsięwzięciem, hakerzy zdołali ją kilkukrotnie złamać. Przykładem jest sytuacja z maja 2019 roku. Na jedną z giełd został przeprowadzony atak hakerski, który wyczyścił portfele o równowartości ponad 40 milionów dolarów. Chociaż firma pokryła straty, powinno być to dla nas nauczką dotyczącą tego, że giełdy nie są dobrym miejscem na długoterminowe przechowywanie waluty elektronicznej. Na koniec pamiętajmy o ograniczonych użyciu bitcoina. Niewiele firm wykorzystuje tę walutę jako bezpośredni środek płatniczy.

Zalety związane z zakupem bitcoina

Oczywiście nasze zainteresowanie bitcoinem musi z czegoś wynikać. Pomimo kilku wad, waluta ma całkiem wiele zalet. Na początek musimy zwrócić uwagę o bezpiecznych, anonimowych transakcjach z niskimi opłatami. Kiedy mamy bitcoiny, możemy przesyłać je o dowolnym miejscu i czasie bez obaw o potencjalnie rosnące koszty transakcji. Bitcoiny pomagają nam zabezpieczyć się w sieci. Transakcje między portfelami nie wymagają od nas podawania imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania oraz informacji na temat karty. Dzięki temu eliminujemy pole do manewru dla złodziei czyhających na nasze dane osobowe. Bitcoin to przede wszystkim potencjał dla ogromnego wzrostu ceny, który kocha każdy miłośnik kryptowalut. Mnóstwo inwestorów na całym świecie wierzy w to, że zaufanie do bitcoina z czasem będzie wzrastało, dzięki czemu waluta zdrożeje. Naszym zdaniem ta logika ma w sobie wiele sens. Czas udowodnił nam, że coraz większe zainteresowanie używaniem bitcoina doprowadzało w przeszłości do zwiększenia jego ceny.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here