Fot.Pixabay

W dzisiejszych czasach na ustach wszystkich posiadaczy kryptowalut znajdziemy bitcoina, który kilkukrotnie przerasta nawet najdroższe z altcoinów. Mimo to trudno, aby naszej uwadze umknął tak rozlegle rozbudowany rynek altcoinów. Przyjrzymy się dzisiaj kilku przykładom. Jednym z nich może być kryptowaluta znana pod nazwą chainlink. W przypadku chainlinka mamy do czynienia ze zdecentralizowaną siecią, która wypełnia luki powstałe podczas zawierania smart kontraktów. Blockchainy różnorodnych tokenów nie mają możliwości łączenia się z zewnętrznymi aplikacjami. Dzięki chainlinkowi możemy z kolei połączyć kontrakty zawarte na jego blockchainie z zewnętrznymi aplikacjami. Tym samym zachowujemy pełne bezpieczeństwo, dzięki zabezpieczeniom dostępnym w sieci chainlinka. Możemy tutaj posłużyć się przykładem ethereum. O ile waluta ta pozwala na zawieranie kontraktów, nie możemy za jej pośrednictwem łączyć się z zewnętrznymi aplikacjami. Z kolei blockchain chainlinka pozwala nam na bezpośrednie przesyłanie danych do aplikacji, które są nam niezbędne w smart kontraktach.

Binance coin, czyli sprytne rozwiązanie z popularnej giełdy

Binance coina możemy nazwać kryptowalutą narzędziową. Powstał głównie z myślą o tym, aby służyć w ramach środka płatniczego w jednym, konkretnym środowisku. Binance coin to metoda płatności, która została zarezerwowana dla pewnej giełdy internetowej, która operuje wymianą kryptowalut. Osoby, które zamiast handlować za pośrednictwem pieniądza fiducjarnego, wybierają token, mogą liczyć na wewnętrzne zniżki w programie. Sam blockchain tego tokenu, to zdecentralizowana forma płatnicza, na której działa giełda. Binance to dosłownie jedna z najbardziej spopularyzowanych giełd kryptowalutowych na całym świecie. Została założona przez Chanpeg Zhao. Początki binance coina były całkiem interesujące. Działał on bowiem na wolumienie jednego z bloków ethereum. Z czasem producent zadbał o to, aby binance coin uzyskał swój własny kontrakt. Sieć korzysta ze znanego z innych kryptowalut konsensusu typu proof of stake. Od stycznia 2021 roku token giełdy Binance osiągnął kapitalizację w wysokości 6,8 miliarda dolarów. Za jednego binance coina w styczniu musieliśmy zapłacić 44 dolary.

Fot.Pixabay

Tether, czyli USDT

Tether był jednym z pierwszych stablecoinów na rynku, które udało nam się spopularyzować w świecie kryptowalut. Stablecoiny to w rzeczywistości kryptowaluty, jednak takie, których wartość zostaje powiązana z bezpośrednim pieniądzem. Może to być także inny dowód wartości. W przypadku Tethera został on oczywiście połączony z wartością dolara amerykańskiego, w której znajduje swoje pokrycie. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie wahań cenowych, dzięki czemu kryptowaluta może osiągnąć stabilną wartość. Jako że Tether jest ściśle uzależniony od ceny dolara, nie zaobserwujemy w jego przypadku wahań cenowych. Większość walut cyfrowych, co dotyczy nawet bitcoina, bardzo często doświadcza ogromnych wahań cenowych. Niektóre z okresów hossy i bessy okazują się niezwykle dramatyczne dla osób, które są w posiadaniu takich kryptowalut. Stablecoiny to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed takimi sytuacjami. Przyciągają one fanów kryptograficznych walut, którzy pragną większej stabilności. Tether znajduje swoje użycie głównie dzięki temu, że możemy wymienić go na inne kryptowaluty oraz na odwrót.

Monero

Kiedy mówimy o popularnych altcoinach, trudno nam nie zwrócić uwagi na monero. Monero to nieliczna z kryptowalut, która oferuje zarówno bezpieczeństwo, jak i pełną anonimowość. Wszystko z uwagi na to, że jest niemożliwy do wykrycia. Profil tej kryptowaluty przyciąga w dużej mierze fanów kryptografii. Chociaż opieramy rozwój monero na darowiznach i uznaniu społeczności, możemy powiedzieć, że ma się całkiem dobrze. Twórcy monero wprowadzili je na rynek głównie z myślą o decentralizacji. Technika ring signatures zapewnia tej kryptowalucie pełną anonimowość w sieci. Ciekawostką jest jednak to, że z uwagi na swoje zabezpieczenia monero zostało powiązane ze światem przestępczym. Rządy tłumaczą, że jest to idealny środek płatności dla osób, które muszą ukryć swoją tożsamość.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here