Fot.Pixabay

Jeżeli natrafiliście na ten przewodnik, prawdopodobnie należycie do grupy osób, które uznają bitcoin za cenny obszar inwestycyjny. Mówiąc w dużym skrócie, to prawda. Mimo wszystko musimy pamiętać o tym, że wartość tej kryptowaluty potrafi niezwykle dynamicznie się zmieniać. W rzeczywistości musimy powiedzieć o tym, że żadna ze znanych nam dziś walut nie zmienia swojej ceny tak szybko, jak bitcoin. Nawet na przestrzeni jednego tygodnia, cena bitcoina potrafi zmienić się 10 razy szybciej od ceny dolara amerykańskiego. Na początku 2010 roku bitcoin był wart zaledwie 10 centów. Prawdopodobnie wielu z nas żałuje dziś tego, że nie kupowali po ówczesnych cenach. Pamiętajcie jednak o tym, że pod koniec listopada 2017 roku, bitcoin kosztował niemal 11000 dolarów amerykańskich. Tylko po to, aby do końca 2017 jego cena spadła do 9000 dolarów. Daje to nam pewien pogląd na temat jego dynamicznych zmian cenowych.

Fluktuacje cen bitcoina

Ogromne tempo wzrostu bitcoina to także duża szansa dla każdego z nas. Oczywiście najwięcej szczęścia mieli użytkownicy, którzy weszli wcześniej na podkład inwestycyjny powiązany z bitcoinem. Nawet inwestorzy, którzy nie operowali dużymi sumami pieniędzy, inwestując w bitcoina 11 lat temu, mogliby być dziś milionerami. Jeśli trzymamy swoje kryptowaluty wystarczająco długo, możemy liczyć na prawdziwe cuda. Mimo wszystko musimy mieć na uwadze to, że bitcoin prawdopodobnie nie będzie rósł w nieskończoność. Dodatkowo jego zmiany cenowe nie dotyczą jedynie wzrostów, ale także spadków. Spadki i awarie na giełdach sprawiły, że wielu z nas straciło swoje oszczędności. Pomimo tego, że między rokiem 2017 i 2021 mamy do czynienia z wieloma etapami wzrostu, nie mamy pewności co do tego, ile potrwa hossa. W rzeczywistości nie możemy nawet wiedzieć tego, czy rynek kryptowalutowy nie upadnie. Dla niektórych oznacza to, że bitcoin to tak naprawdę wątpliwa inwestycja, które nie warto brać pod uwagę.

Anonimowość i prywatność w systemie blockchain – czyli coś o mocnych stronach

Kilka wad powiązanych z kryptowalutami i samym systemem bitcoina nie oznacza jednak, że waluta ta nie ma przyszłości. Wielu z nas z niecierpliwieniem wyczekuje na to, co czeka bitcoin. Dobrym wątkiem będzie zatem porozmawianie o wadach i zaletach powiązanych z bitcoinami. Anonimowość i prywatność to jedne z aspektów, które wymagają poruszenia. Kupowanie i przesyłanie bitcoinów między prywatnymi użytkownikami to całkowicie anonimowa transakcja. Żadne postronne instytucje nie mają bezpośredniego wglądu do przebiegu naszego zakupu. Wymiana bitcoinów między portfelami to tak naprawdę kwestia przesłania danych z miejsca na miejsce. Wszystko zabezpieczamy automatycznymi metodami kryptograficznymi, które zostały wbudowane w nasze portfele. Dzięki temu nie musimy obawiać się o to, że wyciekną nasze dane osobowe. Mogą do nich należeć nie tylko imiona, adresy i nazwiskami, ale także nasze hasła oraz skrzynki mailowe. Metoda peer to peer wykorzystywania podczas przesyłania bitcoinów w blockchainie jest niezwykle bezpieczna. Dzięki niej nikt nie uzyska podglądu do naszych rachunków.

Brak wymagań dotyczących opłat transakcyjnych

Niemal wszystkie konwencjonalne zakupy, które dziś znamy, są związane z obciążaniem sprzedawcy w celu zweryfikowania transakcji. Oczywiście, nawet kiedy nie jesteśmy zaznajomieni z tym cłem, ponosimy jego koszty w wyższej cenie towarów i usług. W tej chwili system blockchain, na którym opieramy bitcoina, nie wymusza na nas obowiązkowej opłaty transakcyjnej. Poszczególni użytkownicy mogą przesyłać swoje wirtualne oszczędności siecią peer to peer na dowolne portfele. W tym przypadku wystarczy poczekać, aż wpłata zostanie zaksięgowana w kolejnym wykopanym bloku bitcoina. Proces ten niestety wydłuża się, jeśli sieć jest często używana. Opcjonalne dodanie opłaty transakcyjnej pomaga nam wówczas przyspieszyć przelew bitcoinów. Dzięki nagrodzeniu górników opłatą transakcyjną możemy przenieść swoją transakcję do priorytetowej kolejki. Zostanie ona o wiele szybciej zaksięgowana w kolejnym bloku.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here