Fot.Pixabay

Zazwyczaj w trakcie obchodzenia dziesiątej rocznicy mamy do czynienia z otwieraniem szampana, celebracją i rozterkami. Mimo wszystko po 2018 roku zabrakło entuzjastów bitcoina, którzy byli skłonni do świętowania pierwszej dekady od wprowadzenia kryptowaluty. Satoshi Nakamoto, który jest mitycznym autorem białej księgi, stworzył bitcoina w roku 2008 w odpowiedzi na ówczesne kryzysy ekonomiczne. Oficjalnie wypuścił jednak monetę do obiegu w roku 2009. Jego głównym celem była decentralizacja systemów płatniczych. Satoshi Nakamoto, którego postrzegamy za autora bitcoina, uważał dawniej, że system przyniesie równowagę finansową na świecie. Musimy jednak jeszcze nieco poczekać na to, aby bitcoin został uznany przez więcej instytucji finansowych i opinię publiczną.

O czym warto pamiętać, gdy mówimy o bitcoinie?

Przede wszystkim miejmy na uwadze to, że ostatnie lata a dokładniej 2018 i 2019 rok to burzliwy okres dla kryptowalut. Doświadczyliśmy prawdziwego wahania nastrojów w całej kryptowalutowej branży. Pomimo tego, że nie postrzegamy dziś bitcoina jako środek płatniczy za zakupy detaliczne lub rachunki, jego cena o dziwo wzrasta. W ostatnim roku 2020 zainteresowanie inwestorów aktywem, jakim jest bitcoin, poszybowało w górę. Zarówno inwestorzy instytucjonalni, jak i detaliczni zauważyli w monecie prawdziwą kopalnię złota i zaczęli skupować bitcoina. Dzięki takim ruchom wszyscy entuzjaści bitcoina wskazują na to, że moneta pomimo upływu ponad dekady nadal jest silna. Pamiętajmy mimo wszystko o tym, że ogromne wahania w cenach w roku 2018 przez pewien czas przyćmiły ten entuzjazm. Na początku roku 2018 token kosztował ponad 13000 dolarów amerykańskich. Jednak tego samego roku spadł do ceny 3400 dolarów. Z uwagi na tak ogromne załamanie wiele osób wróżyło załamanie systemu, które miało skutkować końcem blockchaina.

Fot.Pixabay

Wbrew pozorom nie zbliżamy się do końca

Wbrew temu, co pokazały nam załamania rynkowe w 2018 roku, bitcoin wcale nie chyli się ku upadkowi. Chociaż nadal nie zyskał popularności w głównym nurcie i nie zapłacimy nim za swoje rachunki, cena diametralnie wzrosła. Co za tym idzie wszystkie giełdy, odrobiły swoje straty i pomnożyły kapitał. W ostatnim roku zainteresowanie handlem kryptowalutowym zaczęło gwałtownie wzrastać. Jeżeli ten trend utrzyma się na salonach, możemy oczekiwać jeszcze większych cen bitcoina, pomimo tego, że prekroczył 50000 USD. W momencie, w którym cena za jednego bitcoina wynosiła 48000 dolarów, kapitalizacja kryptowaluty osiągnęła 902 miliardy. Są to potężne liczby, które tłumaczą nam, dlaczego instytucjonalni inwestorzy położyli swoje ręce na kryptowalutach. Dziś niezależnie od tego, w jaki sposób ocenimy bitcoina, jest on niezwykle istotnym elementem ekosystemu. Chociaż nie zapowiada się na to, aby ludzie zaczęli wykorzystywać go jako formy płatności, sprawdza się podczas przechowywania kapitału.

Dlaczego niektórzy uważają bitcoina za bezużytecznego?

Kryzysy cenowe związane z bitcoinem są w dużej mierze odpowiedzialne za złe zdanie o tokenie. Ponad 12 lat temu powstał on z myślą o tym, aby być globalnym środkiem płatniczym. Bitcoin miał za zadanie ułatwić nam operowanie pieniędzmi poza granicami państw. Dziś widzimy jednak, że jest to bardzo trudne do zrealizowania z uwagi na ogromne fluktuacje cenowe. Dodatkowe negatywne aspekty w świecie blockchaina dotyczą nielegalnych działań związanych z kryptowalutą. Pomimo tego, że Satoshi Nakamoto miał dobre intencje, bitcoina wykorzystywano do prania pieniędzy i unikania podatków. Mimo wszystko powinniśmy uspokoić wszystkich entuzjastów, ponieważ te kłopoty z bitcoinem zostały zażegnane lata temu.

Przyszłość kryptowaluty

Wszyscy fani bitcoina zwracają uwagę na to, że nadal możemy myśleć o wdrożeniu monety w formie środka płatniczego. Oznaczałoby to jednak konieczność rozwoju technologii, na której działa system blockchain bitcoina. Chociaż kryptowaluta teoretycznie mogłaby zastąpić klasyczne środki płatniczego, musielibyśmy rozwinąć możliwości węzłów, aby przyspieszyć prędkość przelewów w blockchainie.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here