Fot.Pixabay

Bitcoin, który Satoshi Nakamoto wprowadził już 12 lat temu, przyszedł na świat z myślą o pozostaniu rewolucją finansową. Sam white paper bitcoina wskazuje na to, że jego przeznaczeniem ma być odwróceniu ekosystemu finansowego za pomocą kryptografii i cyfryzacji. Mimo wszystko stwierdzenie, że rewolucja ta nadeszła byłoby niepoprawne. Przeoczenie tego, że pierwsza dekada bitcoina była niezwykle burzliwym okresem spadków i wzrostów byłoby nie na miejscu. Mimo wszystko niepewna przyszłość bitcoina wcale nie została owiana negatywnymi opiniami. Wręcz przeciwnie! Całe mnóstwo miłośników kryptowalut ze zniecierpliwienie wyczekuje następnych kroków bitcoina. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że waluta ta jest niekwestionowanym królem w świecie kryptowalutowym. Prawdopodobnie jest nie tylko najstarszy, ale także najdroższy, co przysporzyło mu ogromnych pokładów zaufania.

Optymistyczna wizja bitcoina z uwagi na jego nieustanne wzrosty cenowe

Zgodnie z zapiskami wynalazcy bitcoina, którego znamy pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, możemy zapoznać się z celami kryptowaluty w białej księdze. Starał się on o stworzenie bitcoina w takich warunkach, aby token stanowił zdecentralizowane źródło finansowe pozbawione wszelkich granic. Cel był niewątpliwie ogromny z uwagi na to, że waluta ta miałaby przeciwstawić się pieniądzom fiducjarnym. Pamiętajmy o tym, że waluty te są kontrolowane przez rządy i banki centralne. Wszelkie umowy, które zawieramy przez sieci blockchain, nie zależą od pośredników zewnętrznych. Oznacza to, że jesteśmy całkowicie wolni od trzeciej ręki, która ma dostęp do naszych finansów w trakcie transakcji. Wszystko zostało zorganizowane za pośrednictwem blockchaina opartego na sieci peer to peer. Są to systemy elektroniczne, które dokonują weryfikacji w czasie rzeczywistym. Satoshi Nakamoto przedstawił swoje plany, które przewidują automatyczne odcinanie przypadkowych transakcji od sieci. Cała mediacja systemu jest samowystarczalna i w żadnym stopniu nie wymaga ingerencji instytucji pośrednich.

Fot.Pixabay

Jak oceniamy następną dekadę działania sieci bitcoin?

Zgodnie z powielanymi przypuszczeniami uważamy, że dopiero następna dekada bitcoina ujawni jego prawdziwy potencjał. To właśnie wtedy okaże się, jak ogromna moc drzemie w systemie finansowym bitcoina. Odkryjemy wówczas wszystkie możliwości jego ewolucji w dzisiejszym ekosystemie finansowym. Istnieje jednak kilka obszarów w systemie finansowym, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Waluta taka jak bitcoin aktualnie została zawieszona między środkiem do przechowywania majątku i walutą do przelewania dóbr. Pamiętajmy o tym, że bitcoin został rozpowszechniony na tyle, że wpadł w ręce zarówno typowego internauty, jak i poważnego inwestora. Ogromne ceny, w których aktualnie występuje bitcoin, ujawniły pewne wady tego systemu. Największe z nich prawdopodobnie dotyczą bezpieczeństwa. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami dzisiejsi inwestorzy obawiają się o niepewną przeszłość bitcoina. Wystarczy, że przypomnimy sobie o atakach hakerskich na giełdy, które poskutkowały utratą ogromnej ilości tokenów. Wiele osób uważa jednak, że w przypadku opracowania bezpiecznego ekosystemu dla bitcoina, pieniądz tej doświadczy globalnej adopcji.

Co mainstream uważa na temat bitcoina?

Włączenie bitcoina do głównego nurtu finansowego prawdopodobnie nie nastąpi, dopóki nie znajdziemy dla niego lepszych zastosowań technologicznych. Reasumując nowoczesne rozwiązania technologiczne, mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność tego środka płatniczego. Jeśli zaczniemy dywagację na temat użyteczności bitcoina, musimy znaleźć sposoby na zwiększenie liczby transakcji na sekundę. W związku z wepchnięciem kryptowaluty do mainstreamu finansowego potrzebujemy zmian w blockchainie, które przyspieszą przelewy. Jednym z rozwiązań technologicznych, o których zapewne wielu z was słyszało, jest lightning network. Jest to nowoczesny protokół płatności. Jego producent oferuje godne uwagi przyspieszenie płatności między dwoma portfelami. Twórcy lightning network uważają, że ich rozwiązania może zażegnać najważniejsze problemy skalowalności bitcoina. Spodziewamy się również tego, że sam wewnętrzny ekosystem bitcoina z czasem zacznie ewoluować z uwagi na przepisy państwowe. Dlatego w coraz większej ilości miejsc na świecie widzimy obostrzenia nakładane na kryptowaluty. Jedynie czas pokaże nam, czy w ciągu najbliższej dekady doświadczymy ekspresowych płatności za pomocą kryptowalut.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here