Kontrakty CFD na produkty rolne

Aby zarabiać na handlu produktami rolnymi, wcale nie trzeba dysponować przystosowanym do ich przechowywania magazynem. Dziś można pomnażać oszczędności też inaczej – zawierając kontrakty CFD. Czy to się opłaca?

Czym są i jak działają kontrakty CFD na produkty rolne?

Kontrakty CFD (Contract For Difference – kontrakty na różnice kursowe) to instrument pochodny. Co to oznacza w praktyce? Osoba, która dobrze zna rynek produktów rolnych, nie musi nabywać np. pszenicy, kukurydzy czy soi, aby zarobić. Wybierając kontrakty CFD, spekuluje, czy cena instrumentu bazowego (choćby wspomnianej pszenicy) wzrośnie, czy też spadnie w przyszłości.

Dla kontraktów CFD charakterystyczne jest to, że:

  • Zarabiać można zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen
  • W ich przypadku ma zastosowanie dźwignia finansowa

Aby zawrzeć umowę z drugą stroną (wystawcą kontraktu), konieczny jest dostęp do platformy transakcyjnej. Tutaj znajduje się strona informacyjna dotycząca CFD w Saxo Banku wraz z opisem platformy, za pośrednictwem której można zawierać kontrakty CFD.

Skąd pomysł na kontrakty CFD na produkty rolne?

Historia kontraktów CFD na produkty rolne jest ściśle związana z zarządzaniem ryzykiem. Inwestorzy szybko jednak dostrzegli, że można na nich też zarabiać. Dziś, dzięki rozwojowi internetu i platform do handlu, kontrakty CFD są szeroko dostępne – każdy trader może zawierać kontrakty CFD na wybrane produkty.

Co ciekawe, kontrakty CFD nie są dostępne wyłącznie na produkty rolne. Traderzy mają spory wybór – wymienić można:

  • Kontrakty CFD na surowce – ropę naftową czy gaz
  • Kontrakty CFD na metale – złoto, srebro czy platynę
  • Kontrakty CFD na produkty nietrwałe – cukier, mięso, kawę

Rosyjska inwazja na Ukrainę stawia pod znakiem zapytania światowe bezpieczeństwo żywnościowe. W ostatnich latach zarówno Rosja, jak i Ukraina znajdowały się w czołówce, gdy mowa o eksporcie pszenicy. Stąd też aktualnie kontrakty CFD na produkty rolne wydają się atrakcyjne – ceny zwłaszcza zbóż są niestabilne, a to oznacza duży potencjał zysku.

Czy warto zdecydować się na kontrakty CFD na produkty rolne?

Mimo że kontrakty CFD na produkty rolne są ciekawą alternatywą dla innych instrumentów, to nie można zapomnieć o ryzyku. W przypadku CFD występuje dźwignia finansowa (lewar). Nieumiejętne korzystanie z tego narzędzia to prosta droga do utraty zaangażowanego kapitału. Właśnie dlatego początkującym inwestorom zaleca się korzystanie z bezpłatnych kont demo.

Za pośrednictwem takiego konta demonstracyjnego można:

  • Zająć pozycję długą – jeżeli trader uważa, że cena produktów rolnych wzrośnie
  • Zająć pozycję krótką – gdy według tradera ceny produktów rolnych będą spadać

Konto demo pozwala sprawdzić różne scenariusze i przetestować strategie w praktyce. Jednocześnie w przypadku kontraktów CFD na produkty rolne trzeba pamiętać o bieżącym pozyskiwaniu informacji, w oparciu o które możliwa będzie spekulacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here